Mesék az univerzumból 1. rész – Száguldozó kis zöld emberek

Kpsvr.hu

2019-04-02 22:32:31
A Cambridge Egyetem Cavendish Laboratóriumának dolgozói 1967-ben új teleszkópot építettek, ami a világűrből érkező rádiójeleket vizsgálta. A modern technológia még gyerekcipőben járt, a teleszkóp az adatokat papírszalagon rögzítette, naponta kb 30 méteren, amit vizuálisan kellett elemezni. . A sziszifuszi feladatot egy lelkes doktorandusz diákra bízták. Az akkor 24 éves Jocelyn Bell néhány hónap leforgása alatt több kilométer adatot dolgozott fel és közben sikerült kiszúrnia egy szokatlan mintázatot, egy szabályos 1.3 másodpercenként ismétlődő rádiójelet, ami mindig az égbolt egy adott irányából érkezett. 

A rövid periódusidő és a szabályos ismétlődés miatt mesterséges jelnek tűnt, ezért Jocelyn témavezetője Antony Hewish először földi eredetűnek gondolta. Azonban további elemzések ezt a lehetőséget kizárták. Mesterséges jel a Naprendszeren kívülről? Ők maguk sem akarták elhinni, hogy egy távoli civilizáció üzenetét sikerült fogniuk, de más magyarázatot sem tudtak rá adni, ezért a rádióforrás első félhivatalos megnevezése az lett, hogy “Little Green Men 1” vagyis “Kis Zöld Emberek 1”.

Jocelyn Bell a Cambridge Egyetem Mullard Rádiócsillagászati Obszervatóriumánál 1968
Daily Herald Archívum

Jocelyn folytatta a munkát és rövid időn belül hasonló jelet talált az égbolt másik irányában is. Az, hogy több idegen faj pont egyszerre és hasonló jelzéssel akarná felvenni velünk a kapcsolatot már valóban lehetetlennek tűnt. Ez azt erősítette, hogy nem kis zöld embereket, hanem “csak” egy addig ismeretlen természeti jelenséget találtak. 1968-ban végül négy pulzáló rádióforrás megfigyelését publikálták, melyeket pulzároknak neveztek el. A magyarázatra ezután nem kellett sokat várni.

Pulzár by Nasa

Walter Baade és Fritz Zwicky még 1934-ben állt elő a neutroncsillagok létezésének ötletével. Szupernóva robbanás során egy csillag anyagának jelentős részét ledobja magáról, a visszamaradó csillagmag pedig saját gravitációjának hatására összeomlik. Ennek végterméke lehet egy szinte csak neutronokból álló extrém sűrűségű objektum, aminek óriási a mágneses tere és hihetetlen sebességgel forog. Egy ilyen neutroncsillag a mágneses pólusai irányába képes röntgensugárzást kibocsátani, és ha a mágneses tengelye nem esik egybe a forgási tengelyével, akkor mint egy kozmikus világítótorony körbe-körbe pásztázza az univerzumot. A sugarát csak akkor látjuk, amikor épp felénk fordul periódusonként egyszer, így valóban egy szabályosan pulzáló jelnek érzékeljük.

Egy pulzár sematikus ábrája, Készítette: Mysid in Inkscape, Pulsar schematic by Roy Smits alapján

Az első pulzár megfigyelés akkora jelentőséggel bírt, hogy 1974-ben Antony Hewish és Martin Ryle Nobel díjat kapott a felfedezésért. A pulzárok kutatása pedig azóta nagyon messzire jutott. A legfrissebb észlelés például, ha nem is olyan történelmi mint az első, de az egyik leglátványosabb. A VLA rádióteleszkóp segítségével sikerült láthatóvá tenni egy pulzárt ami a keletkezése során akkora lökést kapott, hogy közel 4 millió km/h sebességgel száguld el a szupernóva robbanás helyszínéről. A képen látható hatalmas buborék a robbanás törmelékének maradványa, tőle balra egy nagyon apró pont a távolodó pulzár ami siettében egy anyag csóvát húz maga után.

Az “Ágyúgolyó” pulzár: PSR J0002+6216 Composite by Jayanne English, University of Manitoba

Ki is az a Kis-Tóth Ági? "A családomnak eddig négy generációja nőtt fel a Táncsics Gimnáziumban, velem együtt. Mondhatni tősgyökeres kaposvári vagyok, bár a kíváncsiságom azóta messzire vitt. Először a matematika varázsolt el, majd a fizika kerített hatalmába, főleg az asztrofizika. Mostanában az előbbit tanítom, az utóbbit kutatom, közben pedig nap mint nap próbálom megmutatni az embereknek, hogy a tudományok nem csak hihetetlenül érdekesek, de érthetőek is!"

Szerző: Kis-Tóth Ágnes

Szólj hozzá!

Hogyan védekezhetünk a futásteljesítmény-csalás ellen Magyarországon?

A használt autók piacán egyre nagyobb gondot jelent a futásteljesítmény manipulálása, vagyis a kilométerórák illegális visszaállítása. Ez a jelenség Európában különösen elterjedt, és komoly kihívást jelent mind a vásárlók, mind a hatóságok számára. A probléma nem új keletű, de az utóbbi években a technológiai fejlődés ellenére is virágzik, és egyre nehezebb felismerni a csalásokat.

A természetes szépségápolás titka

Napjaink rohanó világában egyre többen fordulnak a természet felé, nemcsak életmódjukban, hanem szépségápolási szokásaikban is. A természetes alapanyagokból készült kozmetikumok egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, és nem véletlenül.

Modern irodaberendezés a 21. században

Az irodabútorok világa folyamatosan változik. A mai modern irodai környezetek kialakítása már nem csupán a funkcionalitásra helyezi a hangsúlyt, hanem az esztétikum és a fenntarthatóság is előtérbe kerül.

Természetes megoldások a menopauza tüneteinek kezelésére

A menopauza időszaka számos nő életében jelent kihívást, köszönhetően a jelentős hormonális változásoknak.

Élmények: az igazi értékek a modern világban

Az emberek évezredek óta keresik a boldogság titkát.

Milyen eszközökkel védhetjük a kezünket munkavégzés közben?

Fizikai munkavégzés esetén sok esetben célszerű óvni, védeni a kezünket attól, hogy megsérüljön. Manapság már rengeteg különféle típusú munkavédelmi kesztyű létezik. Az egyszer használatos gumikesztyűktől kezdve az általános védőkesztyűkön át vágásbiztos kesztyűket is be lehet szerezni. 

Fedezd fel a legújabb szemöldökfestési megoldásokat!

A szemöldökünk meghatározza az arcunk keretét, és bár apró részletnek tűnhet, nagy hatással van a megjelenésünkre. A piacon elérhető új technológiák és termékek segítenek elérni a tökéletes színhatást, amire minden szépségápolási rajongó vágyik.

Milyen lehetőség adott a múlt titkainak feltárására?

Az épített örökség megőrzése és megértése a múlt iránti tisztelet kifejezése, és lehetőség arra, hogy új összefüggéseket állítsunk fel történelmünkről. Az évszázadokkal ezelőtt felhúzott épületek rejtett kincsei gyakran a modern technológiák segítségével tárhatók fel, amelyek az archeológusok, építészek és mérnökök munkáját is nagyban megkönnyítik.

Mit tudnak az igazán modern sütők?

Aki szeret a konyhában tenni-venni, az bizonyára egyetért azzal az állítással, miszerint a minőségi alapanyagok a legfontosabbak egy finom étek elkészítésekor. Ám ugyanilyen lényeges az is, milyen eszközökkel dolgozunk.

Megéri csúszásgátlós zoknit viselni sportolás közben?

Aki sportolni szeretne, célszerű ügyelnie arra, hogy milyen felszerelésekben teszi ezt - erről a szakmai hírekben is sokat olvashatunk.

Hogyan kíméljük a derekunkat? – A megfelelő szék kiválasztása

A hát- és derékfájás manapság az egyik leggyakoribb egészségügyi panasz, főként az irodai dolgozók körében. Ha egész nap ülőmunkát végzünk, egyáltalán nem mindegy, hogy milyen testtartással és milyen széken töltjük a napot. 

Így segíthet egy egyszerű otthoni teszt a horkolás megszüntetésben

Ez a teszt, amiről most szó lesz, nem egy tudományos orvosi vizsgálatot takar, hanem egy otthoni önvizsgálatot. Persze előfordulhat, hogy így sem jutunk közelebb a megoldáshoz, de egy képet mindenképpen kapunk az állapotunkról.

Bali – a felfedezésre érdemes gyöngyszem

Bali szigete maga a megtestesült varázslat. Az indonéziai sziget minden egyes négyzetkilométere bámulatos, de talán még ennél is lenyűgözőbb az ottani élet misztikuma. Ha arra jársz, vajon te is úgy érzed majd, hogy belépsz a csendes-óceáni álomvilágba?

Ezeket a szervezeteket érinti a NIS2 irányelv bevezetése

Fontos tisztában lenni azzal, hogy milyen szervezeteket és nagyvállalatokat érint a 2024 októberében bevezetésre került NIS2 irányelv, amelyről értesülhettünk a hírekből is. Ez a szigorúbb szabályozási háttér stabilabb alapra helyezheti a kibertérben való tevékenységeket.

Az UV lámpa szerepe a modern szépségápolásban 

A szempilla-hosszabbítás az elmúlt évek során forradalmi fejlődésen ment keresztül, a technológiák tökéletesítése pedig új szintre emelte ezt a szépségápolási eljárást.

Vállalkozói lehetőségek a szépségiparban: Hogyan indítsd el sikeresen saját üzleted?

Ha a jövődet a szépségiparban képzeled el, és már fontolgatod, hogy belevágsz egy saját vállalkozásba, akkor érdemes alaposabban utána járnod, milyen lehetőségekkel élhetsz. 

Hogyan kezeljük a bel- és a kültéri fafelületeket?

A fa az egyik legősibb és legkedveltebb építőanyag, köszönhetően kedvező tulajdonságainak, természetes szépségének és tartósságának, azonban a hosszú élettartam érdekében rendszerint valamilyen felületkezelést igényel.

Téli konyhai eszközök a modern háziasszonyoknak

A híroldalakon egyre többször jelenik meg a téli szezonnal kapcsolatos sütés-főzés. Ön ismeri az elengedhetetlen téli konyhai eszközöket egy modern háztartásban, ahol fontos az egészségtudatosság? Összegyűjtöttük, hogy melyek nem hiányozhatnak egy modern konyhából!

Belföldi és külföldi helyek, ahova érdemes ellátogatni egy-egy hosszú hétvége alkalmával

A jövő évben is több hosszú hétvége várható, amelyek kiváló lehetőséget adnak arra, hogy egy kicsit kimozduljunk és elutazzunk. A cikkben összegyűjtöttünk olyan belföldi és külföldi helyeket, ahova megéri ellátogatni néhány napra. 

Új eszköz az egészségmegőrzés támogatására

Rohanó életmódunk támogat minden olyan fejlesztést, amit az otthonunk kényelmében, időhöz nem kötve tudunk végezni. Így kezdtek el egyre szélesebb körben terjedni a lágylézer-készülékek is, amelyek újszerű megoldást kínálnak az egészség helyreállítása érdekében.