A jó hír az, hogy a lézerszkenneléssel foglalkozó Novabird műemléképületek állapotfelmérése terén sem hagy minket cserben. A következő cikkben a bodrogkeresztúri templom régészeti feltárását mutatjuk be, egy kicsit más szemszögből.
Régészeti feltárások közben is kiderülhetnek meglepetések
Egy-egy régi épület átalakítása vagy felújítása nem hasonlítható egy klasszikus felújításhoz. A falak mögött rejlő titkok olykor teljesen átrajzolhatják a tervezett munkálatok menetét. Minden egyes lelet, festett falfelület vagy elfeledett kápolna új kérdéseket vet fel, amelyek megoldása csak szoros együttműködéssel lehetséges a régészek, történészek és kivitelezők között.
Egy templom, amely évszázadok óta őrzi titkait, a feltáráskor új arcát mutathatja meg. A Bodrogkeresztúri Szent Kereszt felmagasztalása római katolikus templom példája tökéletesen illusztrálja, milyen meglepetések várhatnak egy több száz éves épület felújítása során. Az 1220-ban emelt elődtemplom helyén álló késő gótikus épület 1481 és 1520 között épült, és a legutóbbi munkálatok alkalmával eddig rejtett, lenyűgöző részletek kerültek napvilágra.
Vajon mit rejtenek a falak?
A templom restaurálási munkálatai közben a fehérre meszelt falak alól gazdagon díszített falfestmények tűntek elő. A felfedezett gótikus ajtók és a sírok sokasága mellett egy külön kápolna maradványait is sikerült azonosítani. Mindezek mellett a padlószint is jelentősen megváltozott: a feltárások során kiderült, hogy eredetileg mintegy 70 centiméterrel van mélyebben.
Hogy kerülnek képbe a modern eszközök?
A régészeti feltárások és az építészeti dokumentáció elkészítése ma már újszerű eszközök bevonásával történik. Az olyan technológiák, mint a lézerszkennelés gyorsaságukkal és pontosságukkal nagyban előremozdítják a munkafolyamatokat. Egyetlen mérési ciklus alatt több millió adatpontot lehet rögzíteni, ami által az épületekről részletes, háromdimenziós modellek készülhetnek.
Egy templom belső és külső tereinek pontos felmérése ma már akár néhány óra alatt elvégezhető, szemben a korábbi, hetekig tartó munkálatokkal. A digitális eszközök bevetésével a szakemberek zavartalanul dolgozhatnak, hiszen a mérések minimális időre zavarják meg a helyszíni munkálatokat.
Az efféle feltárások a közelebb hozzák a múlt emlékeit, és új lehetőségeket nyitnak meg a történelmi épületek megóvása terén. A digitális adatok által a jövő nemzedékei is megismerhetik elődeink építészeti remekműveit.
Szponzorált tartalmat olvastál!