Számos épületszerkezet, építőelem, berendezés, dekoráció készül fából bel- és kültéren, és a környezeti hatások, a használat függvényében jellemzően más-más felületkezelést igényelnek.
Nincs egyszerű dolgunk, ha azt szeretnénk eldönteni, mivel kezeljük: lazúr, pác, faolaj, lakk vagy impregnáló lesz a megfelelő? Cikkünkben összeszedtük a legfontosabbakat a témában, és megnézzük, melyik mire való.
Miért szükséges felületkezelni a fát?
A MesterekFutára pácok és lazúrok kínálatában a fafelületek, a padlók, bútorok, kül- és beltéri elemek kezelésére szolgáló anyagokat találod a legnagyobb és megbízható gyártók kínálatából. De miért van szükség erre?
Sokan alkalmazzák a fát különböző építmények, szerkezetek, bútorok, dekorációk esetében, természetes szépsége sokak számára jelent vonzerőt. A tartós használat és a megfelelő védelem érdekében elengedhetetlen bizonyos felületkezelés.
A fa festése, színezése esztétikai kérdés, de az ellenálló képesség növelése és az élettartam meghosszabbítása szempontjából is lényeges. A különféle szerek védőréteget képeznek és megakadályozzák a nedvesség és napsugárzás károsító hatását, ellenállóvá teszik az anyagot a korhadással, a repedésekkel és az elszíneződéssel szemben, így a kültéri szerkezetek esetén elengedhetetlenek.
Melyik mire való?
A természetes vagy műgyantaalapú lazúrok áttetsző vagy színezett bevonatok, melyek a fába beszívódva védőréteget képeznek, ellenállóvá teszik a fát. A vékonylazúr bármilyen fára használható, a vastaglazúr azonban csak kiszáradt fára, mert könnyen szétrepedezhet.
Az átlátszó vagy színezett falakkok nem szívódnak be a fába, de erősebb vagy gyengébb védőréteget képeznek, és a lazúrhoz hasonlóan megőrizik a fa eredeti megjelenését.
A faolajok természetes anyagok, amelyek beszívódnak a fába, kitöltik a nyitott pórusokat, belülről ápolják, védik a külső hatásokkal szemben azt, és kevésbé sérülékenyek.
A színes pácok kizárólag az anyag színezésére szolgálnak, beszívódnak, kiemelik a fa erezetét és szépségét.
A színtelen impregnálószerek a fa anyagába szívódva erősítik, védik a nedvességtől, a gombáktól, a korhadástól és a kártevőktől az anyagot, és elsősorban kültéri bútorok, kerítések és más faszerkezetek esetén elengedhetetlen a használatuk.
Így kezdj neki!
Érdemes a munka megkezdése előtt elolvasni a témában a híreket, ugyanis a gyártók időről időre előrukkolnak valamilyen újdonsággal, technológiával.
A felületkezelés esetében sok múlik az előkészítésen, amely a felület tisztítását és csiszolását jelenti a nagyobb tapadás érdekében, amely csak sima és egyenletes alapon lehetséges. Használjunk alapozót az egyenletes fedés, a szín és a hosszabb élettartamot miatt. A felületkezelő anyagot több vékony rétegben hordjuk fel!
Szponzorált tartalmat olvastál!