Az újrahasznosítás és szelektív hulladékgyűjtés útvesztői

Kpsvr.hu

2019-04-22 18:32:12
Április 22. a Föld Napja, ez az a nap, amikor talán azokat is megérinti a környezetvédelem, akik az év többi napján legyintenek az olyan kifejezések hallatán, mint az újrahasznosítás, szelektív hulladékgyűjtés, vagy éppen zöldmozgalom. Azonban szerencsére egyre többen vannak, akik a szürke hétköznapokon is azért dolgoznak, hogy elodázzák a klímaváltozást. Mint például Schneiker Erzsébet és Váldi Zoltán, akik a kaposvári Somogy-Metál Kft-t üzemeltetik.

 

A Somogy-Metál Kft. egy magánvállalkozás, ami 2007 óta üzemel városunk határában. A cég saját telephellyel és kamionokkal operál, melyekkel Magyarországon belül, és a környező országokba szállítják azokat a szelektív hulladékokat, melyeket felvásárolnak nap, mint nap a telepre érkező személyektől, legyen szó magánemberekről vagy cégekről.

Ha újrahasznosításról van szó, akkor az embernek három anyag jut egyből az eszébe, a papír, a fém és a műanyag. Mindegyik esetében hangsúlyozzák a szelektív gyűjtést, azonban mindre más-más szabályok vonatkoznak, és sajnos korántsem kerülnek vissza akkora mértékben a gyártókhoz ezek az anyagok, mint azt gondolnánk vagy szeretnénk.

– Az iskolai papírgyűjtés a mai napig egy nagyon hasznos módja a környezettudatosságra való nevelésnek, és magának a szelektív hulladékgyűjtésnek egyaránt. Mivel a többi újrahasznosíthat anyaggal ellentétben a papír nagyon rövid és egyszerű utat jár be a gyűjtéstől az újrahasznosításig – világosított fel minket Erzsébet és Zoltán. 

Az iskolákban begyűjtött és szétválogatott papír már jó eséllyel aznap kamionokra kerül, és elindul a feldolgozóüzemekbe. A cég a felvásárolt papírhulladékot külföldre szállítja. Azonban ahogy minden piac, az újrahasznosítás piaca is folyamatosan változik, és ahogy nő a hulladék mennyisége a földön, úgy zuhan az ára ezeknek az anyagoknak. A kartonpapírt például a Somogy-Metál Kft. már ellenérték fizetése nélkül veszi csak át, mert egyébként értékesítése bálázás és szállítás után már nem lenne gazdaságos. Műanyag hulladékok esetében viszont még ennél is sokkal rosszabb a helyzet.

– Nem éri meg gazdaságilag műanyaggal foglalkozni, már nem veszik át a nagykereskedők sem. A műanyag legnagyobb problémája, hogy nagyon könnyű, így nagyon nagy terjedelemben érdemes csak gyűjteni. Viszont ugyanúgy meg kell védeni a természeti viszontagságoktól, mint a papírt, amihez nagyon sok helyre van szükség. Nagyon fontos számunkra a környezettudatosság, de ami szintén fontos, hogy nyereséggel működjön a vállalkozásunk, és jelenleg, sajnálatos módon, nem éri meg az, hogy műanyaggal foglalkozzunk – fejtette ki a problémát Erzsébet.

Az autóalkatrészek újrahasznosításával is számos probléma van, amit Zoltán magyarázott el nekünk. Számos műanyag alkatrészt, legyen szó lökhárítókról, kárpitról vagy gumikról, nem vesznek át a cégek, annak ellenére sem, hogy az adott elemre rá van írva, hogy újrahasznosítható.

A fémhulladék esetében azért egy fokkal jobb a helyzet. A nagyobb cégek mellett a lakossági beszállítások a leggyakoribbak a telepen. Az így idekerülő hulladék is elég gyorsan visszakerül a korforgásba, szerződéseikben megkötött kvótáknak megfelelően szállítják ezeket a fémeket a feldolgozóüzemekbe, Magyarországon kívül három országba. Ez egy nagyjából egy hónapos időtartam, mire a telepről a kohókba kerül az anyag.

Sajnos kijelenthetjük, hogy az újrahasznosítás folyamata közel sem olyan egyszerű, és effektív, mint azt elsőre gondolnánk. Egy piaci érdekeken alapuló és bürokrácia által lelassított folyamat, ami nem tudja tartani a lépést az emberek szeméttermelésével. De talán nincs minden veszve, még nem késő lépni a Föld megmentéséért.

– Elsőként a műanyag csomagolások mennyiségét kell visszaszorítani, vagy ténylegesen újrahasznosítható csomagolásokat kell gyártani. Mert a piac sajnos nem mutat hajlandóságot arra, hogy visszavásárolja-újrahasznosítsa azt, amit egyszer már előállított. Jogszabályok terén pedig több, környezettudatos gondolkodásra sarkalló, környezettudatosságra nevelő programra van szükség, mert az eddigi intézkedések nem elégségesek. Ezekhez az irányelvekhez pedig megfelelő hátteret kell biztosítania az államnak. Elsősorban a szemétlerakók szempontjából, mert csak nagyon kevés dolgot vesznek át, és nagyon kevés mennyiségben. Ha pedig nem veszik át az odavitt hulladékot, vagy pénzt kérnek érte az átlag polgártól, akkor az emberek nagy része az első kanyarban ki fogja hajítani az utcára vagy az erdőbe a szemetét – mondták el véleményüket Schneiker Erzsébet és Váldi Zoltán.

Szerző: Bogdán Erik

Fotó: Váldi "Liz" Erzsébet

Szólj hozzá!

A természetes szépségápolás titka

Napjaink rohanó világában egyre többen fordulnak a természet felé, nemcsak életmódjukban, hanem szépségápolási szokásaikban is. A természetes alapanyagokból készült kozmetikumok egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, és nem véletlenül.

Modern irodaberendezés a 21. században

Az irodabútorok világa folyamatosan változik. A mai modern irodai környezetek kialakítása már nem csupán a funkcionalitásra helyezi a hangsúlyt, hanem az esztétikum és a fenntarthatóság is előtérbe kerül.

Természetes megoldások a menopauza tüneteinek kezelésére

A menopauza időszaka számos nő életében jelent kihívást, köszönhetően a jelentős hormonális változásoknak.

Élmények: az igazi értékek a modern világban

Az emberek évezredek óta keresik a boldogság titkát.

Milyen eszközökkel védhetjük a kezünket munkavégzés közben?

Fizikai munkavégzés esetén sok esetben célszerű óvni, védeni a kezünket attól, hogy megsérüljön. Manapság már rengeteg különféle típusú munkavédelmi kesztyű létezik. Az egyszer használatos gumikesztyűktől kezdve az általános védőkesztyűkön át vágásbiztos kesztyűket is be lehet szerezni. 

Fedezd fel a legújabb szemöldökfestési megoldásokat!

A szemöldökünk meghatározza az arcunk keretét, és bár apró részletnek tűnhet, nagy hatással van a megjelenésünkre. A piacon elérhető új technológiák és termékek segítenek elérni a tökéletes színhatást, amire minden szépségápolási rajongó vágyik.

Milyen lehetőség adott a múlt titkainak feltárására?

Az épített örökség megőrzése és megértése a múlt iránti tisztelet kifejezése, és lehetőség arra, hogy új összefüggéseket állítsunk fel történelmünkről. Az évszázadokkal ezelőtt felhúzott épületek rejtett kincsei gyakran a modern technológiák segítségével tárhatók fel, amelyek az archeológusok, építészek és mérnökök munkáját is nagyban megkönnyítik.

Mit tudnak az igazán modern sütők?

Aki szeret a konyhában tenni-venni, az bizonyára egyetért azzal az állítással, miszerint a minőségi alapanyagok a legfontosabbak egy finom étek elkészítésekor. Ám ugyanilyen lényeges az is, milyen eszközökkel dolgozunk.

Megéri csúszásgátlós zoknit viselni sportolás közben?

Aki sportolni szeretne, célszerű ügyelnie arra, hogy milyen felszerelésekben teszi ezt - erről a szakmai hírekben is sokat olvashatunk.

Hogyan kíméljük a derekunkat? – A megfelelő szék kiválasztása

A hát- és derékfájás manapság az egyik leggyakoribb egészségügyi panasz, főként az irodai dolgozók körében. Ha egész nap ülőmunkát végzünk, egyáltalán nem mindegy, hogy milyen testtartással és milyen széken töltjük a napot. 

Így segíthet egy egyszerű otthoni teszt a horkolás megszüntetésben

Ez a teszt, amiről most szó lesz, nem egy tudományos orvosi vizsgálatot takar, hanem egy otthoni önvizsgálatot. Persze előfordulhat, hogy így sem jutunk közelebb a megoldáshoz, de egy képet mindenképpen kapunk az állapotunkról.

Bali – a felfedezésre érdemes gyöngyszem

Bali szigete maga a megtestesült varázslat. Az indonéziai sziget minden egyes négyzetkilométere bámulatos, de talán még ennél is lenyűgözőbb az ottani élet misztikuma. Ha arra jársz, vajon te is úgy érzed majd, hogy belépsz a csendes-óceáni álomvilágba?

Ezeket a szervezeteket érinti a NIS2 irányelv bevezetése

Fontos tisztában lenni azzal, hogy milyen szervezeteket és nagyvállalatokat érint a 2024 októberében bevezetésre került NIS2 irányelv, amelyről értesülhettünk a hírekből is. Ez a szigorúbb szabályozási háttér stabilabb alapra helyezheti a kibertérben való tevékenységeket.

Az UV lámpa szerepe a modern szépségápolásban 

A szempilla-hosszabbítás az elmúlt évek során forradalmi fejlődésen ment keresztül, a technológiák tökéletesítése pedig új szintre emelte ezt a szépségápolási eljárást.

Vállalkozói lehetőségek a szépségiparban: Hogyan indítsd el sikeresen saját üzleted?

Ha a jövődet a szépségiparban képzeled el, és már fontolgatod, hogy belevágsz egy saját vállalkozásba, akkor érdemes alaposabban utána járnod, milyen lehetőségekkel élhetsz. 

Hogyan kezeljük a bel- és a kültéri fafelületeket?

A fa az egyik legősibb és legkedveltebb építőanyag, köszönhetően kedvező tulajdonságainak, természetes szépségének és tartósságának, azonban a hosszú élettartam érdekében rendszerint valamilyen felületkezelést igényel.

Téli konyhai eszközök a modern háziasszonyoknak

A híroldalakon egyre többször jelenik meg a téli szezonnal kapcsolatos sütés-főzés. Ön ismeri az elengedhetetlen téli konyhai eszközöket egy modern háztartásban, ahol fontos az egészségtudatosság? Összegyűjtöttük, hogy melyek nem hiányozhatnak egy modern konyhából!

Belföldi és külföldi helyek, ahova érdemes ellátogatni egy-egy hosszú hétvége alkalmával

A jövő évben is több hosszú hétvége várható, amelyek kiváló lehetőséget adnak arra, hogy egy kicsit kimozduljunk és elutazzunk. A cikkben összegyűjtöttünk olyan belföldi és külföldi helyeket, ahova megéri ellátogatni néhány napra. 

Új eszköz az egészségmegőrzés támogatására

Rohanó életmódunk támogat minden olyan fejlesztést, amit az otthonunk kényelmében, időhöz nem kötve tudunk végezni. Így kezdtek el egyre szélesebb körben terjedni a lágylézer-készülékek is, amelyek újszerű megoldást kínálnak az egészség helyreállítása érdekében.

Kellemetlen, de nem szabad elbagatellizálni: bélgyulladás a kutyáknál

A hírekben gyakran hallunk arról, milyen konfliktusokat okoz, amikor a kutyatartók a séta során nem szedik fel a kedvencük által hagyott “szeretetcsomagokat” a járdáról vagy a fűből, és ez érthető módon zavar másokat.