Mesék az univerzumból 2. rész – Szuper is és új is, mi lehet az?

Kpsvr.hu

2019-04-24 09:31:49
Cirka 5000 évvel ezelőtt indiai csillagászok megfigyelték az égbolt egy pontjának szokatlan kifényesedését. Mintha egy új, a társainál fényesebb csillag kezdett volna ragyogni, ami azonban csak néhány hónapig élt. Ma ezt a jelenséget szupernóva-ként ismerjük. A szuper előtag arra utal, hogy fényesebb minden más csillagnál, a nóva jelentése új.

Hasonlóan szuper fényes és új, ám rövid életű csillag az utóbbi 5000 évben csak néhány bukkant fel. Egyet i.sz. 185-ben Kínai csillagászok jegyeztek fel. Minden idők legfényesebb szupernóvája pedig 1006-ban volt látható, ennek fényénél még akár olvasni is lehetett éjszakánként. Ezt követte egy hasonló eset 1054-ben, majd 1572-ben Tycho de Brahe, és 1604-ben Johannes Kepler nevéhez is fűződik egy-egy szupernóva észlelés. Az utóbbi kettő pont jókor volt jó helyen. Bizonyítékát adták, hogy a bolygókon túli világ sem örökké változatlan. Ellentmondtak az Arisztotelészi világképnek és ezzel elősegítették a 16-17. század legjelentősebb csillagászati paradigmaváltását, miszerint mégsem a Föld a világ közepe.

Ilyen lehetett az 1006-ban világító szupernóva látványa a csillagos égbolton - Tunç Tezel alkotása

Ennyire fényes, akár szabad szemmel is megfigyelhető szupernóvát azóta sem láttunk.  Ennek egyszerű oka, hogy az előzőek mind a saját galaxisunkban, a csillagászati értelemben vett szomszédságunkban lejátszódó események voltak és úgy tűnik ez ritka dolog. Szerencsére a távcsövek fejlődésének köszönhetően egy ideje már a halványabb, más galaxisokban felbukkanó, úgynevezett extragalaktikus szupernóvákat is észre tudjuk venni. Az első Tejúton túli szupernóva 1885-ben az Androméda galaxisban tűnt fel, bár erre csak utólag derült fény. Ugyanis akkor még nem tudták a csillagászok, hogy léteznek más galaxisok, és hogy az Androméda-köd nevű elmosódott folt is az. Minderre csak 1925-ben jöttek rá.

Egy extragalaktikus szupernóva (bal alsó sarok) az NGC 4526 galaxisban (1994) - NASA/ESA

A jelenség magyarázata viszont még mindig rejtély volt, a megfejtéshez egy másik történet is kellett. 1731-ben John Bevis angol csillagász felfedezett egy foltot az égen, amit 1844-ben William Parsons Rák-ködnek nevezett el. Az 1910-es években kiderült, hogy a köd tágul. A sebessége alapján úgy becsülték, hogy kb 900 évvel korábban kezdődhetett a tágulás. Érdekes módon az égbolt pont ugyanazon részén egy szupernóvát figyeltek meg közel 900 évvel korábban. 1928-ban Edwin Hubble felvetette, hogy az anno 1054-ben világító szuper-fényes csillag és a helyén látható köd kapcsolatban állhatnak egymással. A Rák-köd lett így az első megtalált szupernóva-maradvány, ami gyors lendületet adott a más maradványok utáni kutatásnak is.

Az 1054-es szupernóva robbanás ma is látható maradványa, vagyis a Rák köd - NASA, ESA, J. Hester and A. Loll (Arizona State University)

Végül Walter Baade és Fritz Zwicky ötlete volt 1934-ben, hogy a szupernóva jelenség egy átmenet a hagyományos csillag és a neutroncsillag állapot között. A nagytömegű csillagok az életüket egy hatalmas robbanással fejezik be. Ez egy nagyon fényes, rövid ideig tartó folyamat. Ennek során a csillag anyagának jelentős részét ledobja magáról. Az így keletkező maradvány még évszázadokig akár évezredekig tágul mielőtt végleg beleolvad a csillagközi térbe. A csillag helyén visszamaradó mag pedig saját gravitációjának hatására összeomlik, és ekkor egy nagyon sűrű neutroncsillag is keletkezhet.

A mindössze 300 éves Cassiopeia A szupernóva-maradvány, középen a robbanás után született neutroncsillaggal - NASA/CXC/SAO

Ma már tudjuk, hogy ez igazából csak az egyik lehetséges forgatókönyv. De ma már évente akár több száz szupernóvát is megfigyelhetünk más galaxisokban, és napról napra többet tudunk meg róluk. A legjobban mégis arra vagyunk kíváncsiak, vajon mikor bukkan fel a következő a saját galaxisunk háza táján? És vajon fogunk-e tudni olvasni a fényénél éjszakánként?

Ki is az a Kis-Tóth Ági? "A családomnak eddig négy generációja nőtt fel a Táncsics Gimnáziumban, velem együtt. Mondhatni tősgyökeres kaposvári vagyok, bár a kíváncsiságom azóta messzire vitt. Először a matematika varázsolt el, majd a fizika kerített hatalmába, főleg az asztrofizika. Mostanában az előbbit tanítom, az utóbbit kutatom, közben pedig nap mint nap próbálom megmutatni az embereknek, hogy a tudományok nem csak hihetetlenül érdekesek, de érthetőek is!"

Szerző: Kis-Tóth Ágnes

Szólj hozzá!

Hogyan védekezhetünk a futásteljesítmény-csalás ellen Magyarországon?

A használt autók piacán egyre nagyobb gondot jelent a futásteljesítmény manipulálása, vagyis a kilométerórák illegális visszaállítása. Ez a jelenség Európában különösen elterjedt, és komoly kihívást jelent mind a vásárlók, mind a hatóságok számára. A probléma nem új keletű, de az utóbbi években a technológiai fejlődés ellenére is virágzik, és egyre nehezebb felismerni a csalásokat.

A természetes szépségápolás titka

Napjaink rohanó világában egyre többen fordulnak a természet felé, nemcsak életmódjukban, hanem szépségápolási szokásaikban is. A természetes alapanyagokból készült kozmetikumok egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, és nem véletlenül.

Modern irodaberendezés a 21. században

Az irodabútorok világa folyamatosan változik. A mai modern irodai környezetek kialakítása már nem csupán a funkcionalitásra helyezi a hangsúlyt, hanem az esztétikum és a fenntarthatóság is előtérbe kerül.

Természetes megoldások a menopauza tüneteinek kezelésére

A menopauza időszaka számos nő életében jelent kihívást, köszönhetően a jelentős hormonális változásoknak.

Élmények: az igazi értékek a modern világban

Az emberek évezredek óta keresik a boldogság titkát.

Milyen eszközökkel védhetjük a kezünket munkavégzés közben?

Fizikai munkavégzés esetén sok esetben célszerű óvni, védeni a kezünket attól, hogy megsérüljön. Manapság már rengeteg különféle típusú munkavédelmi kesztyű létezik. Az egyszer használatos gumikesztyűktől kezdve az általános védőkesztyűkön át vágásbiztos kesztyűket is be lehet szerezni. 

Fedezd fel a legújabb szemöldökfestési megoldásokat!

A szemöldökünk meghatározza az arcunk keretét, és bár apró részletnek tűnhet, nagy hatással van a megjelenésünkre. A piacon elérhető új technológiák és termékek segítenek elérni a tökéletes színhatást, amire minden szépségápolási rajongó vágyik.

Milyen lehetőség adott a múlt titkainak feltárására?

Az épített örökség megőrzése és megértése a múlt iránti tisztelet kifejezése, és lehetőség arra, hogy új összefüggéseket állítsunk fel történelmünkről. Az évszázadokkal ezelőtt felhúzott épületek rejtett kincsei gyakran a modern technológiák segítségével tárhatók fel, amelyek az archeológusok, építészek és mérnökök munkáját is nagyban megkönnyítik.

Mit tudnak az igazán modern sütők?

Aki szeret a konyhában tenni-venni, az bizonyára egyetért azzal az állítással, miszerint a minőségi alapanyagok a legfontosabbak egy finom étek elkészítésekor. Ám ugyanilyen lényeges az is, milyen eszközökkel dolgozunk.

Megéri csúszásgátlós zoknit viselni sportolás közben?

Aki sportolni szeretne, célszerű ügyelnie arra, hogy milyen felszerelésekben teszi ezt - erről a szakmai hírekben is sokat olvashatunk.

Hogyan kíméljük a derekunkat? – A megfelelő szék kiválasztása

A hát- és derékfájás manapság az egyik leggyakoribb egészségügyi panasz, főként az irodai dolgozók körében. Ha egész nap ülőmunkát végzünk, egyáltalán nem mindegy, hogy milyen testtartással és milyen széken töltjük a napot. 

Így segíthet egy egyszerű otthoni teszt a horkolás megszüntetésben

Ez a teszt, amiről most szó lesz, nem egy tudományos orvosi vizsgálatot takar, hanem egy otthoni önvizsgálatot. Persze előfordulhat, hogy így sem jutunk közelebb a megoldáshoz, de egy képet mindenképpen kapunk az állapotunkról.

Bali – a felfedezésre érdemes gyöngyszem

Bali szigete maga a megtestesült varázslat. Az indonéziai sziget minden egyes négyzetkilométere bámulatos, de talán még ennél is lenyűgözőbb az ottani élet misztikuma. Ha arra jársz, vajon te is úgy érzed majd, hogy belépsz a csendes-óceáni álomvilágba?

Ezeket a szervezeteket érinti a NIS2 irányelv bevezetése

Fontos tisztában lenni azzal, hogy milyen szervezeteket és nagyvállalatokat érint a 2024 októberében bevezetésre került NIS2 irányelv, amelyről értesülhettünk a hírekből is. Ez a szigorúbb szabályozási háttér stabilabb alapra helyezheti a kibertérben való tevékenységeket.

Az UV lámpa szerepe a modern szépségápolásban 

A szempilla-hosszabbítás az elmúlt évek során forradalmi fejlődésen ment keresztül, a technológiák tökéletesítése pedig új szintre emelte ezt a szépségápolási eljárást.

Vállalkozói lehetőségek a szépségiparban: Hogyan indítsd el sikeresen saját üzleted?

Ha a jövődet a szépségiparban képzeled el, és már fontolgatod, hogy belevágsz egy saját vállalkozásba, akkor érdemes alaposabban utána járnod, milyen lehetőségekkel élhetsz. 

Hogyan kezeljük a bel- és a kültéri fafelületeket?

A fa az egyik legősibb és legkedveltebb építőanyag, köszönhetően kedvező tulajdonságainak, természetes szépségének és tartósságának, azonban a hosszú élettartam érdekében rendszerint valamilyen felületkezelést igényel.

Téli konyhai eszközök a modern háziasszonyoknak

A híroldalakon egyre többször jelenik meg a téli szezonnal kapcsolatos sütés-főzés. Ön ismeri az elengedhetetlen téli konyhai eszközöket egy modern háztartásban, ahol fontos az egészségtudatosság? Összegyűjtöttük, hogy melyek nem hiányozhatnak egy modern konyhából!

Belföldi és külföldi helyek, ahova érdemes ellátogatni egy-egy hosszú hétvége alkalmával

A jövő évben is több hosszú hétvége várható, amelyek kiváló lehetőséget adnak arra, hogy egy kicsit kimozduljunk és elutazzunk. A cikkben összegyűjtöttünk olyan belföldi és külföldi helyeket, ahova megéri ellátogatni néhány napra. 

Új eszköz az egészségmegőrzés támogatására

Rohanó életmódunk támogat minden olyan fejlesztést, amit az otthonunk kényelmében, időhöz nem kötve tudunk végezni. Így kezdtek el egyre szélesebb körben terjedni a lágylézer-készülékek is, amelyek újszerű megoldást kínálnak az egészség helyreállítása érdekében.