Elsőre azt gondolnánk, hogy csak a Szemeco Kft. tartozik magyarázattal a beázásokkal kapcsolatban, illetve az ő feladatuk lenne a kárelhárítás. De ahogy a Toldi iskola építési törmeléket sem szállították el, csak miután az Felder Frigyes LMP-s képviselő bejelentette, hogy hetek óta ázik a veszélyes hulladék az iskola udvarában, úgy a kárelhárítás is akadozik. Pedig például a Gárdonyi iskola épülete életveszélyessé vált, ezért a diákokat és a tanárokat a Klebelsberg kollégiumba kellett átmenekíteni.
A cég természetesen nem válaszolt az üggyel kapcsolatos kérdéseinkre, de nem kommunikál az iskola tanáraival, diákjaival és a szülőkkel sem. A városvezetés pedig ahelyett, hogy felelősségre vonná a Szemecót, hallgat nemcsak a történtekről, de a jelenről és a jövőről is.
Pedig ha a polgármester képtelen felelősségre vonni a Szemecót, akkor őt terheli a felelősség, hiszen ő írta alá a szerződéseket a céggel.
A város oldalán fellelhető szerződéseket átböngészve ugyanis kiderül, a céggel az iskolák energetikai korszerűsítésére megkötött szerződéseket az önkormányzat részéről Szita Károly írta alá, a Gárdonyi esetében például nettó 159 millióról szólt a kontraktus. Természetesen, ahogy a kaposvári beruházások nagy részét, ezt is száz százalékban EU-s forrásokból finanszírozta a város, mely előlegként 30 százalékot, azaz 48 milliót fizetett ki a Szemecónak. A szerződésből emellett az is kiderül, több pontját egyértelműen megszegte a városvezetés egyik kedvenc cége.
A szerződés 6. pontja a teljesítés feltételeiről szól: „a Vállalkozó a jelen Szerződés szerinti feladatait szerződésszerűen, teljes körűen, műszakilag és minőségileg kifogástalan kivitelben, a vonatkozó magyar előírásoknak, műszaki szabványoknak, határidőben egy szakvállalat gondosságával látja el és teljesíti”. Ennek a kitételnek szinte minden pontjába bele lehetne kötni, és nemcsak a Gárdonyi, de a Toldi és a Kisfaludy iskola esetében is. A tetőt nem fedték be szakszerűen, a hulladékot nem takarították el, a körültekintő munkavégzés és a hozzáértés teljes hiányát demonstrálva ezzel.
A Jótállás és Szavatosság rész 2. pontjában a Szemeco vállalta, „szavatolja, hogy a munka vagy annak bármely része mentes a gyártás, a felhasznált anyagok és a kivitelezett munka bármely hibájától”. Az hagyján, hogy az építkezésekre használt anyagok napokon keresztül, fedetlenül áztak az iskolák udvarában, de felelőtlen munkavégzésével veszélyeztette az ott dolgozó és ott tanuló diákok testi épségét. Továbbá a jótállási részből az is egyértelműen kiderül, hogy hiba esetén a vállalkozó cégnek köteles felmérnie és jelentenie a kárt a megrendelő – ez esetben a város - felé, majd pedig orvosolnia kell azt. Ellenkező esetben a megrendelő egy harmadik fél, vagyis másik vállalkozás bevonásával javítathatja a károkat a Szemeco terhére.
Miután láthatóan egyenszerződésekről van szó, a fentiek hibák – vagyis szerződésszegések – érvényesek a többi, az energetikai korszerűsítés során beázott iskolára is. A kérdés, miért nem lépett az önkormányzat, illetve a város nevében a szerződést aláíró Szita Károly a nyilvánvaló szerződésszegések ügyében? Miért nem érvényesíti a szerződésben foglalt jogait? Lesz-e bármilyen következménye a Szemeco kontármunkájának azon kívül, hogy információink szerint több iskolában veszélybe került a tanévkezdés? Kell-e egyáltalán kötbért fizetnie a Szemecónak, vagy ahogyan a múltban annyiszor, a város vezetése nagyvonalúan elengedi majd a büntetést?
Kérdéseinket nem költőinek szántuk, de félő, valódi választ nem csak mi nem kapunk rá, de a városlakók sem…
Szerző: Bogdán Erik