– Egyelőre semmit sem lehet látni az energetikai fejlesztésből, csak megemelték az iskola tetejét, ami így vélhetően most egy hatalmas úszómedence – jegyezték meg a szülők, akikkel az intézménynél találkoztunk. – Felháborító a városvezetés hozzáállása, semmilyen kommunikációt nem folytat velünk, csak annyit tudunk, amennyit az igazgató elmondhat nekünk. Ezek alapján úgy tudjuk, hogy Szita Károly polgármester engedményt ad a Szemecónak, ha a két érintett iskolát, a Gárdonyit és a Toldit időben befejezi. Ha tanévkezdésre végez a cég, akkor elengedik a kötbért a többi városi beruházásnál, ahol a Szemeco a kivitelező.
Úgy tűnik tehát, Szita Károly a színfalak mögött kicsit megdorgálta a Szemecót, viszont egyik kezével büntet, a másikkal simogat a polgármester, hiszen engedi, hogy a cég a többi helyi beruházása kárára hozza helyre a hibáját – a Szemecónak ugyanis láthatóan nincs elég kapacitása, hogy a vállalt kaposvári projekteket az előírt időre befejezze.
A Toldi iskolánál, ahogyan a Gárdonyinál is az udvaron halomban áll az építési törmelék, melynek egy része veszélyes hulladék. Az épületen belül is áldatlan állapotok uralkodnak, a szülők elmondása szerint az alsós osztálytermek ablakán befolyt a szennyezett esővíz. Egyikük szerint már korábban is jelentkeztek problémák, asztmás gyerekének a tünetei felerősödtek az építkezés ideje alatt.
– A bejelentést követően, miszerint szeptember elsejére kész lesz a suli, két napig rendesen dolgoztak a munkások, elsősorban az épület hátsó részén – állították a szülők. – Azóta viszont szinte megállt a munka. Néha látni két-három munkást a tetőn, akik az épületet fóliázzák le sokadszorra. Akárhányszor jön az eső, arra várunk, mikor szólnak a tanárok telefonon, hogy segítsünk kipakolni az épületből. Mert számunkra legalább fontos az iskola, amint megtudtuk, hogy leázott, egyből mindenki jött segíteni, s több szülő ajánlotta fel, hogy amint be lehet menni az épületbe, szívesen kifestenek egy-két termet, segítenének a renoválásban. A leázással amúgy nemcsak az eddig elvégzett energetikai felújítás veszett kárba, de az egy éve lecserélt ablakok is veszélybe kerültek, emellett a Gárdonyi-bálon összegyűjtött alapítványi pénzből vett tanszerek és tornaszerek jelentős része használhatatlanná vált. Az egyetlen pozitívum, hogy ahogy a Toldinál, úgy itt is sikerült megmenteni az interaktív táblákat.
A gárdonyis szülők állították, a Szemeco kérte, az iskola még hétvégenként is maradjon nyitva, hogy folyamatosan dolgozhassanak. Ennek ellenére szerdán, amikor körbejártuk az épületet, csak 3-4 ember dolgozott ímmel-ámmal.
– Szerintem nem mer elénk állni a Szemeco, azok után, amit művelt – jegyezte meg gúnyosan az egyik felháborodott szülő. – De nem hagyhatjuk annyiban a dolgot, hiszen fontosak a gyerekeink és fontos nekünk ez az iskola is. Ha kell, magunk leszigeteljük az iskolát, ha nincsen munkaerő, csak mutassák meg, hogyan kell. Mi, szülők megcsináljuk, csak kész legyen a gyerekeinknek tanévkezdésre, mert ez nem állapot!
Pedig van rá esély, hogy a tanévet a Klebelsberg kollégiumban kell elkezdeniük a gyerekeknek, ami messze nem ideális helyszín, például a különböző sportfoglalkozásokat nem lehet megtartani a kollégiumban. A szülők persze érthető módon elkeseredettek, mérgesek és tehetetlennek érzik magukat. A Szemeco pedig láthatóan megteheti, hogy nem foglalkozik velük, tudván, hogy a város úgysem fogja őket megbüntetni.
Szerző: Bogdán Erik
Fotó: Bogdán Erik