Az országot 2018 óta elöntötték az illegális műanyaghulladék szállítmányok, amióta Kína letörte az óriásira duzzadt újrafeldolgozó ipart. Ezután Malajzia vált az illegális szemétszállítmányok fő célpontjává. A kormány megpróbálja megőrizni a jó hírnevét és már korábban is küldött vissza szemetet a feladóknak - tudósít a CNN.
Hétfőn az ország környezetvédelmi minisztere Yeo Bee Yin elmondta, hogy ezúttal 3737 tonna szemét került visszaküldésre 13 országba. A 150 konténerből 43 Franciaországba, 42 az Egyesült Királyságba, 17 az Egyesült Államokba és 11 Kanadába érkezett vissza. Az érintett származási országok és a szállítási cégek viselik a visszaküldés költségeit.
Mint ismeretes, Kína a környezet megtisztítására irányuló kezdeményezés részeként két évvel ezelőtt betiltotta a műanyagszemét importját. Ez az intézkedés továbbgyűrűzött a teljes ellátási láncban, a közvetítők új célországokat kerestek a szemét elhelyezéséhez. Malajzia csak egy ezek közül.
Egy friss Greenpeace jelentés szerint 2018 első hét hónapjában a műanyagszemét bevitele az Egyesült Államokból Malajziába több mint duplájára növekedett az előző évhez viszonyítva.
A Fülöp-szigetek kormánya tavaly szintén összeakaszkodott Kanadával, amikor ők is sok tonnányi szemetet küldtek vissza a számukra.
Májusban 187 ország kormánya – beleértve Malajziát is – egyetértett abban, hogy a műanyag hulladékot is bevonják a Bázeli Egyezménye hatálya alá. Ez a veszélyes hulladékok országok közti szállítását szabályozza, így próbálva megakadályozni a műanyag-szennyezés veszélyes hatásait világszerte. Az Egyesült Államok nem részese az egyezménynek.
Forrás: edition.cnn.com
Borítókép: pexels.com