A szűkmarkúak és bajkeverők vitájában nem kell a jogállamiság miatt aggódnia Orbánnak

Kpsvr.hu

2020-07-21 10:34:28
Orbán Viktor egy dolgot már az uniós csúcsra való kiutazása előtt biztosan elért: nem egyszerű résztvevőként, hanem kemény tárgyalópartnerként tekintenek rá. Olyan politikusként, aki adott esetben képes mások szavazatát is „szállítani”, tehát egyfajta érdekkijáró játékosként feltételeket támasztani.

A magyar kormány(fő) politikájával szemben számos bírálat megfogalmazható a liberális demokrácia értékbázisán állva, de ez keveset számít egy válsághelyzetben, amikor pénzről és a szolidaritás (a közös tehervállalás) mértékéről kell vitatkozniuk az ellenérdekelt országcsoportoknak, amikor pragmatikus megállapodásra van szükség. Az EU ráadásul megosztottabb, mint bármikor, és tévedés azt gondolni, hogy a fő törésvonalat a jogállamiság problémaköre jelenti.

A „nagy költségvetési vita” önmagában egy régóta húzódó, sokepizódos alkudozási folyamat, ami kiegészült egy, az unió gazdasági folyamatait, versenyképességi kilátásait hosszú távon erőteljesen befolyásoló pénzalapról és közös hitelkeretről folyó „kötélhúzással”. Mivel a járványhelyzetre adott (hatékony vagy kevésbé hatékony) kormányzati válaszok nyomán előállt válság eleve stagnáló-gyengélkedő állapotban érte Európa gazdaságainak nagy részét, a túlköltekezők adósságválságba kerültek, a fiskális fegyelem hívei még „szűkmarkúbbakká” váltak, borítékolható volt, hogy a korábbi költségvetési vitáknál is nehezebb kompromisszumkényszer vár a tagállamokra. Ebben a helyzetben minden szereplő igyekszik az összes „nyerő lapját” kijátszani, hiszen ezek adott esetben „zsetonokra” (pénzre és politikai tőkére) válthatók. A jelenlegi vitában, a reálpolitika szemüvegén keresztül a jogállamisági mechanizmus „termékkapcsolt” reformja is egy ilyen adunak számít.

Az EU Tanácsának soros elnökségét júliusban átvevő német kormány pontosan felmérte (volt rá ideje, lehetősége), hogy agendájának egyik fontos eleme, a jogállamiság betartatása veszélybe sodorja az unió válságkezelési hatékonyságát, a német elnökség célrendszerének megvalósíthatóságát. Eleve sokat elmond az EU jogállamisági mechanizmusának alacsony hatásfokáról, hogy a német-magyar kormányközi tárgyalások inkább féket jelentettek a múltban az orbáni illiberalizmus számára, mint az Európai Bizottsággal, az Európai Néppárttal folyó, gyakran meddő politikai viták, vagy az Európai Bíróság látszólag elfogadott, majd újabb jogalkotási aktussal kijátszott, eltérített határozatai (pl. a tranzitzóna esetében).

Orbán Viktor a sokadik „vörös vonalat” is átlépte, miközben a nemzetközi és a hazai (ellenzéki) sajtó az elmúlt tíz évben úgy számolt be a mindig közelgő „megleckéztetéséről”, mintha csak a gyalogkakukk politikai adaptációját követhettük volna.

A szerződések őreként, a képviselet és demokrácia letéteményeseként funkcionáló intézményrendszer és az Európa-eszme idealizálása helyett mostanra megérhetett volna a felismerés: a 27 tagú EU eltérő fejlettségű, politikai kultúrájú, más-más történeti-kulturális és társadalomfejlődési pályát bejárt tagállamai a „több mint kormányközi együttműködés, kevesebb, mint föderáció” struktúrában deal-eket kötnek, cserealku-diplomáciát folytatnak, politikai machinációkkal mozdítják elő érdekeiket. A magasztos, optimista politikai kommunikációs üzenetek tartalma nem minden esetben feleltethető meg a „nem birodalom-jellegű birodalom” (Barroso) politikai működésének természetrajzával.

A hollandok (Orbán szerint ha nem lesz megállapodás a költségvetésről, az „a holland fickó” miatt lesz) az ún. fukar négyek egyikeként nemcsak a dél-európai országok bőkezűbb és feltételeiben lazább támogatáspolitikai céljait opponálják, hanem – mintegy pénzügyi puffer-kapacitásként – a keleti, kohéziós országokon való „spórolásban” is érdekeltek. Csakhogy az „EU fenegyerekei” nem fogadják el zsarolási feltételként a források politikai kritériumokhoz kötését.

Ennek egyrészt a tárgyalási pozíciók szempontjából van jelentősége, másrészt a nettó befizető országok társadalmaival is el kell fogadtatni a megállapodást. A példánál maradva a holland választók sem rajonganak az eshetőségért, hogy közösségi befizetéseik, hosszú távú vállalásaik egy része különböző korrupciós csatornákon keresztül klientúra-építésre, és nem a versenyképességet javító (nem megtérülő, gazdaságélénkítő) beruházásokra folyhatnak el.

Ráadásul azt is látni kell, hogy mind a magyar kormányfő, mind a holland kollégája úgy utazott ki a csúcstalálkozóra, hogy előtte üzenetértékű politikai nyilatkozatban, parlamenti határozatban igyekeztek nyomatékosítani saját álláspontjukat, és ez nyilvánvalóan kötőerőt is jelent, hiszen ezek nem teljesülése visszavonulásként, bukásként is értékelhető.

Az sem elhanyagolható szempont, hogy az azonos érdekek által motivált országcsoportok többé-kevésbé összehangolt tárgyalási stratégiát követnek, hiszen ez segíti leginkább az érdekérvényesítést. Ekképp mind Orbán Viktor, mind Mark Rutte nagyon is tudatos cselekvő, egyiküket sem a másik iránti gyűlölet hajtja (ez a politikai kommunikációs narratíva) – még akkor sem, ha a liberális holland miniszterelnök nyilvánvalóan teljesen mást gondol a világban zajló folyamatokról vagy Európa jövőjéről, mint a magyar kormányfő. A legvalószínűbbnek ebben a pillanatban a jogállamisági feltételek felpuhított szerepeltetése tűnik – ami tulajdonképpen egy „szépségtapasz”.

Ahogy Angela Merkel német kancellár is jelezte: az alap mérete, az uniós pénzek elosztásának mechanizmusa, valamint a jogállamiság jelentik a főbb vitás pontokat. Ami az esetleges feltételeket illeti, lássuk be, a lehívható forrásmennyiség célorientált (szabad/kötött) felhasználásának kérdése jóval fajsúlyosabb (az olasz kormányfő már jó ideje sérelmezi az erre vonatkozó megszorító terveket), mint egy olyan kritériumrendszer felállítása, amelynek sem objektív tartalmáról nincs egyetértés, sem politikai konszenzuskeresésre utaló magatartás nem mutatkozik vele kapcsolatban.

Valójában ennek kritériumként való felvetése épp annyira keresztülvihető, mintha az alapszerződések reformjáról vitatkoznának a felek. A helyzet valójában rosszabb: a kezdeményezők egyfajta beismerésként tekintenek a merev elutasításra, míg az elutasítók a politikai zsarolás és nyomásgyakorlás eszközét látják a kezdeményezésben. Ha visszatekintünk a sok éve zajló „demokráciaviták” tanulságaira, tulajdonképpen elkönyvelhetjük, hogy mindkettő félnek van igazsága ebben.

Nyugaton többé-kevésbé politikai konszenzus van abban a kérdésben, hogy Magyarországon (és Lengyelországban) komolyan sérül a jogállamiság, csak épp a rendelkezésre álló, intézményes eszközök elégtelenek annak kezelésére, az EU pedig túlságosan megosztott ahhoz, hogy a „renitensekkel” szemben koordináltan lépjen fel.

Ráadásul a magyar kormány is sok esetben a kisebb ellenállás felé halad, és azokon a „mellék-hadszíntereken” vállal csatákat, ahol képes szimbolikus erejű (vagy akként kommunikálható) győzelmeket is felmutatni.

Orbán Viktor most is elmondhatta: nem ő a kerékkötő, nem ő támasztott újabb feltételeket, ő a status quo-t védi, nem terhelné az „Észak-Dél” fiskális természetű vitát „Nyugat-Kelet” ideológiai-kulturális vitával (ez a kategorizálás jelzi a „jogállamiság” jelentéstartalmának eltolódását a jogitól a politikai dimenzióba).

Közös pont, hogy senkinek nem áll érdekében a vita elhúzódása, az így is megnyújtott, előtárgyalásos, többfordulós csúcs sikertelenül (megállapodás nélkül) való lezárása. Legkevésbé a sérülékeny, dél-európai gazdaságoknak, hiszen így később juthatnak hozzá a szükséges forrásmennyiséghez, de a stabilabb állapotban lévő tagállamoknak sem, hiszen a válságkezelés halogatása borítékolhatóan megdobja majd a helyreállítás költségeit, miközben a mélyebb válságba zuhanó nemzetgazdaságok hitelképességét rontja. A magyar kormány ügyes stratégiát követett akkor, amikor az olaszok, portugálok irányába nyitott, hiszen az olasz kormány – érthető okokból – éppúgy „elfogadhatatlan zsarolásnak” tekinti a „fukar négyek” igényét a pénzügyi források szabad felhasználásának csökkentésére, mint a magyar kormányfő a jogállamisági kritérium beemelésének szándékát.

A jelenleg zajló vita rendkívül jól demonstrálja az európai politika gyakorlati működését, az egyes szereplők rátermettségét (milyen tárgyalási stratégiát követnek, hogyan építették fel, erősítették meg a vitában elfoglalt pozíciójukat), ugyanakkor azt is, mennyire ki van téve az európai projekt a válsághelyzetekben jellemzően „befelé forduló” tagállami kormányok „civakodásának”. Persze, ez érthető is, hiszen a tét nagy, és pénzről a legnehezebb alkudozni. Az esetleges kudarc miatti felelőskeresés („blame-game”) miatt jelen állás szerint leginkább a szigorúbb ellenőrzés-pártiaknak (például a „holland fickónak”) kell aggódniuk, nem pedig a fiskális fegyelem vagy a jogállamiság feltételrendszere alól kibújni szándékozó „bajkeverőknek”.

 

Kovács János

A cikk szerzője politológus.

Szólj hozzá!

Hogyan védekezhetünk a futásteljesítmény-csalás ellen Magyarországon?

A használt autók piacán egyre nagyobb gondot jelent a futásteljesítmény manipulálása, vagyis a kilométerórák illegális visszaállítása. Ez a jelenség Európában különösen elterjedt, és komoly kihívást jelent mind a vásárlók, mind a hatóságok számára. A probléma nem új keletű, de az utóbbi években a technológiai fejlődés ellenére is virágzik, és egyre nehezebb felismerni a csalásokat.

A természetes szépségápolás titka

Napjaink rohanó világában egyre többen fordulnak a természet felé, nemcsak életmódjukban, hanem szépségápolási szokásaikban is. A természetes alapanyagokból készült kozmetikumok egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, és nem véletlenül.

Modern irodaberendezés a 21. században

Az irodabútorok világa folyamatosan változik. A mai modern irodai környezetek kialakítása már nem csupán a funkcionalitásra helyezi a hangsúlyt, hanem az esztétikum és a fenntarthatóság is előtérbe kerül.

Természetes megoldások a menopauza tüneteinek kezelésére

A menopauza időszaka számos nő életében jelent kihívást, köszönhetően a jelentős hormonális változásoknak.

Élmények: az igazi értékek a modern világban

Az emberek évezredek óta keresik a boldogság titkát.

Milyen eszközökkel védhetjük a kezünket munkavégzés közben?

Fizikai munkavégzés esetén sok esetben célszerű óvni, védeni a kezünket attól, hogy megsérüljön. Manapság már rengeteg különféle típusú munkavédelmi kesztyű létezik. Az egyszer használatos gumikesztyűktől kezdve az általános védőkesztyűkön át vágásbiztos kesztyűket is be lehet szerezni. 

Fedezd fel a legújabb szemöldökfestési megoldásokat!

A szemöldökünk meghatározza az arcunk keretét, és bár apró részletnek tűnhet, nagy hatással van a megjelenésünkre. A piacon elérhető új technológiák és termékek segítenek elérni a tökéletes színhatást, amire minden szépségápolási rajongó vágyik.

Milyen lehetőség adott a múlt titkainak feltárására?

Az épített örökség megőrzése és megértése a múlt iránti tisztelet kifejezése, és lehetőség arra, hogy új összefüggéseket állítsunk fel történelmünkről. Az évszázadokkal ezelőtt felhúzott épületek rejtett kincsei gyakran a modern technológiák segítségével tárhatók fel, amelyek az archeológusok, építészek és mérnökök munkáját is nagyban megkönnyítik.

Mit tudnak az igazán modern sütők?

Aki szeret a konyhában tenni-venni, az bizonyára egyetért azzal az állítással, miszerint a minőségi alapanyagok a legfontosabbak egy finom étek elkészítésekor. Ám ugyanilyen lényeges az is, milyen eszközökkel dolgozunk.

Megéri csúszásgátlós zoknit viselni sportolás közben?

Aki sportolni szeretne, célszerű ügyelnie arra, hogy milyen felszerelésekben teszi ezt - erről a szakmai hírekben is sokat olvashatunk.

Hogyan kíméljük a derekunkat? – A megfelelő szék kiválasztása

A hát- és derékfájás manapság az egyik leggyakoribb egészségügyi panasz, főként az irodai dolgozók körében. Ha egész nap ülőmunkát végzünk, egyáltalán nem mindegy, hogy milyen testtartással és milyen széken töltjük a napot. 

Így segíthet egy egyszerű otthoni teszt a horkolás megszüntetésben

Ez a teszt, amiről most szó lesz, nem egy tudományos orvosi vizsgálatot takar, hanem egy otthoni önvizsgálatot. Persze előfordulhat, hogy így sem jutunk közelebb a megoldáshoz, de egy képet mindenképpen kapunk az állapotunkról.

Bali – a felfedezésre érdemes gyöngyszem

Bali szigete maga a megtestesült varázslat. Az indonéziai sziget minden egyes négyzetkilométere bámulatos, de talán még ennél is lenyűgözőbb az ottani élet misztikuma. Ha arra jársz, vajon te is úgy érzed majd, hogy belépsz a csendes-óceáni álomvilágba?

Ezeket a szervezeteket érinti a NIS2 irányelv bevezetése

Fontos tisztában lenni azzal, hogy milyen szervezeteket és nagyvállalatokat érint a 2024 októberében bevezetésre került NIS2 irányelv, amelyről értesülhettünk a hírekből is. Ez a szigorúbb szabályozási háttér stabilabb alapra helyezheti a kibertérben való tevékenységeket.

Az UV lámpa szerepe a modern szépségápolásban 

A szempilla-hosszabbítás az elmúlt évek során forradalmi fejlődésen ment keresztül, a technológiák tökéletesítése pedig új szintre emelte ezt a szépségápolási eljárást.

Vállalkozói lehetőségek a szépségiparban: Hogyan indítsd el sikeresen saját üzleted?

Ha a jövődet a szépségiparban képzeled el, és már fontolgatod, hogy belevágsz egy saját vállalkozásba, akkor érdemes alaposabban utána járnod, milyen lehetőségekkel élhetsz. 

Hogyan kezeljük a bel- és a kültéri fafelületeket?

A fa az egyik legősibb és legkedveltebb építőanyag, köszönhetően kedvező tulajdonságainak, természetes szépségének és tartósságának, azonban a hosszú élettartam érdekében rendszerint valamilyen felületkezelést igényel.

Téli konyhai eszközök a modern háziasszonyoknak

A híroldalakon egyre többször jelenik meg a téli szezonnal kapcsolatos sütés-főzés. Ön ismeri az elengedhetetlen téli konyhai eszközöket egy modern háztartásban, ahol fontos az egészségtudatosság? Összegyűjtöttük, hogy melyek nem hiányozhatnak egy modern konyhából!

Belföldi és külföldi helyek, ahova érdemes ellátogatni egy-egy hosszú hétvége alkalmával

A jövő évben is több hosszú hétvége várható, amelyek kiváló lehetőséget adnak arra, hogy egy kicsit kimozduljunk és elutazzunk. A cikkben összegyűjtöttünk olyan belföldi és külföldi helyeket, ahova megéri ellátogatni néhány napra. 

Új eszköz az egészségmegőrzés támogatására

Rohanó életmódunk támogat minden olyan fejlesztést, amit az otthonunk kényelmében, időhöz nem kötve tudunk végezni. Így kezdtek el egyre szélesebb körben terjedni a lágylézer-készülékek is, amelyek újszerű megoldást kínálnak az egészség helyreállítása érdekében.