Hogy áll a nagy közeledés?
Korábban, még idén január végén maga Karácsony Gergely dobta be: „egy csomó olyan ok már megszűnt, ami a Párbeszéd és az LMP különállását indokolta”, illetve hogy „ma két fél zöld pártunk van – nem lenne hasznosabb egy egész?”. Erre pedig az LMP azt reagálta, hogy ez egy előremutató gondolat. Vagyis úgy tűnt, akár össze is olvadhat a két párt, vagyis Karácsony jelenlétét a kongresszuson akár újabb ilyen jelként is lehet értelmezni.
Hogy hogyan áll az LMP és a Párbeszéd közeledése, arra Kanász-Nagy Máté mindössze annyit mondott: Magyarországon egy erős zöld képviseletre van szükség, a zöld politikusok, szereplők együttes gondolkodására, mást további kérdéseinkre sem kívánt hozzáfűzni. Ugyanakkor az Azonnalinak volt olyan LMP-s forrás, aki azt mondta:
2022-ig már nem jön szóba az összeolvadás, de a szorosabb együttműködésre van törekvés.
Miről dönt a párt?
Kanász-Nagy Máté, az LMP országos elnökségének titkára az Azonnali kérdésére elmondta, közel 250 ponton fog módosulni a párt alapszabálya. Például kicsit erősödnek a társelnökök jogkörei.
Míg eddig csak a titkár jogköre volt a kongresszus összehívása, bizonyos belső levelezőlistákhoz való hozzáférés, illetve az elnökségi ülések napirendjének összeállítása, továbbá az ülésvezetés, ezek mostantól már közös jogkörei lesz a titkárnak és a társelnököknek.
Emellett a párt nemcsak hogy átnevezné „választmánnyá” az országos politikai tanácsát, de annak is erősítené jogköreit. Például míg eddig csak a párt kongresszusa szólhatott bele a párt stratégiájának a meghatározásába, kijelölésébe, a jelöltállítási szabályzatba, vagy éppen a szövetségi politika kérdéseibe, ezt most már a választmánnyá átnevezz politikai tanács is megtehetné. Sőt: a jövőben nem mehetne olyan anyag a kongresszus elé, amit a tanács ne látott volna, és ne értene vele egyet. A jelenlegi országos politikai tanácsba egyébként az LMP területi szervezetei delegálhatnak tagot, ami hozzávetőlegesen 40 fős jelenleg, ám ezt a mostani módosításokkal az LMP országgyűlési frakciója által delegált tagokkal lehetne bővíteni.
Az LMP alapszabályának módosítása egyébként akkor fog átmenni, ha a kongresszuson jelenlévők háromnegyede igent mond rá.
Mi lesz a tisztújítással?
Az LMP a tervek szerint augusztus végén tartja 50., immár tisztújító kongresszusát. Mint korábban írtunk róla, nem látszik, hogy Schmuck Erzsébet helyére lenne pályázó a női társelnöki poszton, ám Kendernay János férfi társelnöknek lehet kihívója. Korábban Kanász-Nagy Máté, illetve Keresztes László Lóránt, a párt frakcióvezetőjének (egyben volt társelnökének) nevét lehetett hallani az esetleges indulók között, ám úgy tudjuk, Keresztes végül nem fog indulni a posztért.
MONTÁZS: Illés Gergő / Azonnali
Forrás: Azonnali/Hutter Mariann