Újabb szakaszához érkezik hétfőn az amerikai elnökválasztás. A hét elején ugyanis hivatalosan is leadja a szavazatát a 538 elektor, ezzel pedig hivatalosan is eldől, hogy ki lesz az Egyesült Államok következő elnöke. Az országban ugyanis a szavazók nem közvetlenül az elnökre szavaznak, hanem elektorokra, akik a szavazataik leadásával választják meg az elnököt. A választás ezen formája viszont alig több, mint formalitás, az elnöki pozícióért folyó verseny már akkor eldőlt, amikor Joe Biden átlépte a 270 elektori szavazatot.
Az Egyesült Államokban viszont 1789 óta nem fordult akkora figyelem az elektorokra, mint idén, hiszen Trump a mai napig nem hajlandó hivatalosan elismerni, hogy alulmaradt a választások során. A jelenlegi elnök és a Republikánus párt pert perre halmozva próbálta elérni, hogy mégse Biden legyen a befutó, Trump még vasárnap is nagybetűkkel tweetelte, hogy az idei volt az eddigi legkorruptabb választás az USA történetében, habár sem neki, sem a pártjának nem sikerült eddig bizonyítékokkal alátámasztania az állításait.
Trump próbálkozásai azonban pénteken hatalmas pofont kaptak, amikor az amerikai legfelsőbb bíróság kidobta azt a pert, amit Texas állama indított, hogy több másik államban is vegyék semmisnek a levélszavazatok egy részét. Hasonló pert indítottak a Republikánusok Wisconsin államban, amelynek az egyik legfelsőbb bírója úgy nyilatkozott, hogy a pert a rasszizmus hajtja.
Trumpnak viszont annyit sikerült elérnie, hogy az USA-ban sosem látott összezavarodottság alakult ki a választások körül. A texasi pert ugyanis rengeteg olyan Republikánus képviselő is támogatta, aki jelenleg a képviselőház tagja, a Republikánus szavazok 77 százaléka pedig úgy hiszi, hogy tényleg valamilyen csalás történt az idei választásokon, habár konkrét bizonyítékot ők sem láttak. A Guardian megjegyzi, hogy Trump ezzel akkora éket vágott az amerikai közösségbe, amelynek komoly hatásai lesznek a következő évekre.
Az már most is látszik, hogy a választók körében már egyre nagyobb az erőszak is, csak vasárnap négy embert szúrtak le az amerikai fővárosban, miután tüntetők két tábora egymásra támadt. A tüntetők között rengeteg szélsőjobboldali csoport is jelen volt, feltehetőleg a késelésekért is ők a felelősek. Közben Biden csapata egyre nagyobb aggodalmát fejezi ki az erőszakos tüntetésekkel kapcsolatban, az USA következő elnöke attól tart, hogy az ünnepi időszakban is több, a vasárnapihoz hasonló eset fog majd történni.
Az ügyben már felszólalt Al Gore is, aki 2000-ben, pontosan húsz éve George W. Bush ellen indult az elnöki posztért. A 2000-res választás iszonyúan kiélezett volt, Bush győzelme után Gore is perre vitte az eredményt. A bíróság akkor Bush javára döntött, Gore pedig ezután azt nyilatkozta, hogy támogatják majd az elnököt. Habár a jelenlegi helyzet a húsz évvel ezelőtti választások ellentettje, Gore szerint a mai elektori választás pontot tesz az ügy végére, és megkezdődhet majd a hatalomátadás folyamata.
Forrás: ugytudjuk.hu