Ágostházy Szabolcs két hete tárgyalt az Európai Bizottság képviselőivel Brüsszelben. Az uniós testület részéről világosan kinyilvánították, hogy
a nyár közepénél hamarabb még a legjobb esetben sem részesülhet Magyarország az uniós helyreállítási alap (RRF) forrásaiból.
A Miniszterelnökség uniós forrásokért felelős államtitkára lényegében elfogadta a Bizottság álláspontját – értesült az Azonnali.
Ennek ellenére Orbán Viktor március 18-án levelet írt Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság német elnökének. Erről a 444.hu számolt be elsőként, a lap információit Orbán Viktor sajtófőnöke, Havasi Bertalan is megerősítette. Orbán Viktor a levélben kérte, hogy Magyarországnak a koronavírus-járvány miatt létrehozott uniós gazdasági helyreállítási alapból
biztosítsák az összesen 5800 milliárd forintnyi pénz nemcsak annak 43 százalékát jelentő vissza nem térítendő támogatást, hanem a kedvezményes hitelként felvehető 57 százalékos részt is.
A levél nyilvánosságra kerülése után egy nappal a Bizottság azt közölte: nem levelekre, hanem konkrét tervekre van szüksége első körben.
Az Azonnali információi szerint éppen a konkrét tervekkel van baj a már régóta várt vissza nem térítendő támogatások esetében is.
Ezekről már hosszú hónapok óta folynak a tárgyalások, és még mindig nem sikerült megegyezni: a Fidesz azt állítja, hogy többek között a tavaly nyáron elfogadott, általuk gyermekvédelminek mondott törvény miatt, de a Bizottság jogállamisági kérdéseket miatt, és a saját pénzügyi érdekeinek védelme miatt tarthatja vissza a kifizetéseket.
Valószínűleg a kormány hazudik és valóban a visszás közbeszerzésekkel, melyeket rendre a NER-közeli cégek nyernek, illetve a korrupció kritikus mértékével magyarázza a Bizottság, hogy miért nem adott zöld utat a magyar tervnek, amit a Politico már novemberben megírt két uniós döntéshozóra hivatkozva.
Emellett az Azonnali információi szerint, a Bizottságnak számos antikorupciós javaslata van – például a közbeszerzési törvény módosítására, vagy a közérdekű adatok hozzáférhetővé tételére –, amit a kormány eddig elutasított. A 444.hu azt írta, Ágostházy Szabolcs már jelezte: a kormány a megegyezés érdekében már hajlandó a módosításokra.
Csakhogy az Azonnali, egy a tárgyalásokra rálátó magyar forrása szerint mostanra az az abszurd helyzet állt elő, hogy
a külső körülmények változtak meg annyira, hogy újra kell írni a terveket,
hiszen az azokat megalapozó háttérszámítások teljesen elavultak.
„Többek között az energiabiztonság, energiahatékonyság témakörében komoly probléma, hogy a kormány egy sor háttérszámítást a rezsicsökkentett árakkal számolt, de mára nyilvánvalóvá vált, hogy ezeket lehetetlen tartani, így újra kellene számolni az egészet”
– mondta a lap informátora, hozzátéve, hogy ezekkel természetesen Ágostházy Szabolcsék is tisztában vannak.
Brüsszelben úgy számolnak, hogy a leggyorsabb forgatókönyv szerint nyár közepe előtt semmiképp sem születhet megállapodás és nem indulhat meg a pénz folyósítása. De ez a legoptimistább forgatókönyv, hiszen a választások utáni átszervezések, még hónapokra kitolhatják a támagatás érkezésének időpontját.
Mint ismert, az Európai Bizottság még a 2020-ban kitört koronavírus-járvány miatt döntött úgy, hogy létrehozza a Helyreállítási Alapot (RRF), amiben a járvány miatti gazdasági veszteségeket kívánják ellensúlyozni. Egyébként nem Magyarország az egyedüli, amelynek még nem fogadták el az RRF-tervét – ugyanebben a cipőben jár például Lengyelország is.
Forrás: Azonnali.hu