Az AFP szerint Christine Lambrecht védelmi miniszter kedden bejelentette, hogy Németország engedélyezi tankok szállítását Ukrajnának. Ez nagy változás lehet Berlin óvatos politikájában a Kijev katonai támogatásával kapcsoaltban - írja az Azonnali.
„A kormány beleegyezett, hogy aláírja a használt Gepard légvédelmi harckocsik leszállítását” – mondta Lambrecht a védelmi miniszterek nemzetközi találkozóján az Egyesült Államok ramsteini légitámaszpontján az AFP által látott beszédtervezet szerint.
Jelenleg negyven ország folytat rendkívüli tárgysalásokat a délnyugat-németországi légitámaszponton Ukrajna védelmi képességeinek megerősítéséről.
Korábban Olaf Scholz német kancellárt többen is kritizálták, amiért megtagadta a nehézfegyverek közvetlen küldését Ukrajna részére, pedig azt állította, a háború fordulópont lesz a német védelmi politikában.
A kritikák szerint a szociáldemokrata párt (SPD) túlzottan finomkodik Moszkvával, emiatt már a koalíciós partnerei, a zöldek és a liberális FDP is bírálta.
Az AFP által kedden látott dokumentumtervezet szerint azonban a 3 koalíciós párt most azt tervezi, hogy közös javaslatot nyújt be a parlamentben, amelyben nehézfegyverek szállítását kéri Ukrajnába.
A beadvány nemcsak fegyverszállítást szorgalmaz, hanem azt is, hogy az ukrán katonákat Németországban és más EU-tagállamokban képezzék ki a fegyverek használatára.
Ezek alapján főleg a rendszerből kivont, Leopard 1 típusú tankokról és Marder lövészpáncélosokról van szó, meg a rájuk épített különféle támogató járművekről. A gyártó Rheinmetall egyrészt ebből üzletet akar csinálni önmagában, másrészt helyet is akarhat csinálni az új járműveknek.
A Leopard 2-esek jelentős számban átépítésre szorulnak (mi magyarok is a legújabb A7+ verziót kapjuk, miközben a rendszerben a legtöbb belőlük még A4, A5, A6 szintű csak és régóta be sem volt indítva) a Bundeswehr pedig a Marderek utódját még nem rendelte meg, abban reménykedik a Rheinmetall, hogy a választás arra a Lynxre esik, amelynek az első komoly vevője éppen Magyarország volt.
KIEMELT KÉP: Rainer Rippert / Wikimedia Commons