Mint arról korábban beszámoltunk, a kormány a gázhelyzet miatt lazított az erdőgazdálkodási szabályokon, többek között azt is lehetővé téve, hogy védett területeken sor kerüljön erdők tarvágására. A döntés ellen több civil szervezet és párt is tiltakozott, múlt pénteken pedig az LMP szervezésében tüntetést is tartottak Budapesten az agrárminisztérium épülete előtt.
Kedden aztán megjelent egy rendelet, amelyben a kormány a természetvédelmi és a Natura 2000-es területeken mégsem engedélyezi a tarvágást.
A rendelet úgy fogalmaz: nem végezhető tarvágás az állami tulajdonú,
„természetvédelmi vagy Natura 2000 elsődleges rendeltetésű, őshonos fafajokból álló természetes erdőnek, természetszerű erdőnek vagy származékerdőnek minősülő természetességi állapotú, az erdőfelújítási kötelezettségre vonatkozó célállományt alapul véve természetes mageredetű erdőfelújításra alkalmas erdőben.”
A péntek itiltakozást szervező zöldpárt, az LMP közleményében győzelemként értékelte a friss rendeletet:
„a tiltakozások célt értek, megakadályoztuk az őrületet és megvédtük az erdőket. Olyan eredmény ez, ami nem történt volna meg, ha nem tiltakoznak sok tízezren, és amire mindenki büszke lehet, aki bármilyen formában felemelte a hangját a barbár természetpusztítás szándékával szemben. ”
Azt írják azonban: „ne felejtsük el, hogy a kormány magától kivágta volna a védett erdőket: véssük az eszünkbe, hogy a természeti értékeinket nem a Fidesz védi meg, hanem a Fidesztől kell megvédeni a következő években is! És ne felejtsük el, hogy ezzel még mindig csak a kiinduló ponthoz értünk vissza, miközben a korábbinál sokkal többet kellene tenni az erdők védelme érdekében, ha érdemben lassítani akarjuk a klímaváltozást.”
Az LMP ezért tovább folytatja a harcot: addig nem nyugszanak, ameddig nem módosítgatják és felülírják, hanem visszavonják az eredeti rendeletet. „Mindennél erősebb garanciákat akarunk, ezért mind a korábban bejelentett országgyűlési határozati javaslatot, mind az alkotmánybírósági beadványt tovább visszük. Küzdeni fogunk azért, hogy a tilalom ne csak az állami, hanem a magánkézben lévő erdőkre is vonatkozzon, és azért is, hogy a védett erdők területe növekedjen, a tarvágások száma pedig csökkenjen” – írták.