A Kaposvári Egyetem beolvasztása után létrejövő Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemet (MATE) fenntartó Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány vezetőségében két fideszes politikus, Nagy István agrárminiszter és Lázár János építési és közlekedési miniszter is helyet foglal.
Mivel az Orbán-kormány a fideszes politikusok irányítása alatt tartja az alapítványi egyetemeket, az Európai Bizottság úgy döntött, kihagyják azokat az EU által finanszírozott egyes oktatási- és kutatási projektekből – tudta meg a Népszava.
Az Európai Bizottság illetékes főigazgatóságai december végén levélben értesítették erről a pénzek kezelésével megbízott nemzeti hatóságokat.
A tiltás a 2022. december 15. után elbírált pályázatokra vonatkozik.
- írja a lap.
A döntés értelmében nem kaphatnak friss támogatásokat az Európai Unió által finanszírozott
Erasmus+ együttműködési és oktatási csereprogramból, valamint a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramból
azok az egyetemek, melyek fideszes politikusokkal feltöltött "közérdekű" vagyonkezelő alapítványi formában működnek, vagy egy ilyen alapítvány a fenntartójuk.
A fent leírtak alapján a MATE pont ilyen egyetem, így a kaposvári diákok is elesnek ezektől a lehetőségektől. Hogy mekkora károkat okoz ez, azt a programban résztvevők számával lehet illusztrálni: az Európai Bizottság kimutatása szerint csak 2020-ban 22 622 magyar vett részt az Erasmus+ külföldi csereprogramjaiban a felsőoktatás, a szakképzés, az iskolai oktatás, a felnőttképzés területén, amit az EU 40,45 millió euróval támogatott - tudta meg a Népszava.
A Kaposvári Campus (korábbi Kaposvári Egyetem) honlapján ez áll:
"Az Erasmus+ az Európai Bizottság egyik legsikeresebb és legismertebb programja, amely a 33 év alatt, több mint 9 millió egyetemi hallgató mobilitását segítette elő Európában. Az egykori Erasmus+ hallgatók szerint az Erasmus+ tapasztalat a végzés utáni munkakeresést is megkönnyítette számukra."
Ezt a lehetőséget kockáztatja most az Orbán-kormány, mert két fideszes politikus, Nagy István és Lázár János, is kuratóriumi tag. Kérdés, mi a fontosabb a Fidesznek:
több tízezer magyar diák boldogulása, vagy néhány fideszes politikus parkoltatása ezekben az alapítványokban.
Magyarországon egyébként 21 közérdekű vagyonkezelő alapítvány által működtetett egyetem van:
-
Budapesti Gazdasági Egyetem
-
Dunaújvárosi Egyetem
-
Debreceni Egyetem
-
Budapesti Corvinus Egyetem
-
Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
-
Magyar Táncművészeti Egyetem
-
Állatorvostudományi Egyetem
-
Moholy-Nagy Művészeti Egyetem
-
Semmelweis Egyetem
-
Neumann János Egyetem
-
Nyíregyházi Egyetem
-
Pannon Egyetem
-
Óbudai Egyetem
-
Soproni Egyetem
-
Széchenyi István Egyetem
-
Szegedi Tudományegyetem
-
Színház- és Filmművészeti Egyetem
-
Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem
-
Tokaj-Hegyalja Egyetem
-
Miskolci Egyetem
-
Pécsi Tudományegyetem
Borítókép: MTVA fotó: Váli Miklós