Kaposvár az egyik legélhetetlenebb megyei jogú város – a teljes tanulmány

Kpsvr 2023-03-07 15:09:00
Korábbi cikkünkben, melyet több, mint 25 ezren olvastak, megígértük, bemutatjuk a KSH Területi Statisztika című folyóiratában megjelent tanulmányt, mely kiverte Kaposvár fideszes vezetőinél a biztosítékot. Íme!

Elöljáróban szeretnénk leszögezni, semmi közünk a tanulmány készítéséhez, így, ha valaki olyat olvas, ami nem igazán esik egybe érdekeivel, meggyőződésével, szimpátiájával, ne minket hibáztasson, mi csak beszámolunk az abban leírtakról.

A tanulmányt Sikos T. Tamás és Szendi Dóra készítette és a A hazai megyei jogú városok gazdasági és környezeti fenntarthatóságának mérése, 2020–2021 címet viseli. Az eredeti mű innen tölthető le. 

A tanulmány az alábbi bevezetővel indul:

„A szerzők a magyar megyei jogú városok okos teljesítményét elemzik, különös tekintettel a fenntarthatóság és az intelligens gazdasághoz kötődő pilléreikre. A tanulmány az Egyesült Nemzetek által 2018-ban elfogadott 17 fenntartható fejlődési cél (sustainable development goal – SDG) közül a következő hárommal foglalkozik: 8. tisztességes munka és gazdasági növekedés, 9. ipar, innováció és infrastruktúra, 11. fenntartható városok és közösségek. A szerzők e célok alapján vizsgálták a megyei jogú városokat és 5 klasztert alkottak belőlük, melyek főként fejlődési dinamikájukban és élhetőségükben különböznek egymástól.”

Tehát a szerzők az ENSZ által használt 17 fenntarthatósági célból 3-at választottak és e három cél szempontjából alakítottak ki 5 települési csoportot, mely csoportok fejlettségi és élhetőségi alapon különböznek egymástól.

A fent említett SDG segítségével rangsorolták már az amerikai és európai városokat is. Az amerikai városok esetében 16 SDG segítségével összesen 49 mutatót használtak, az európai városok esetében pedig 17 SDG segítségével 56 mutatót használtak a rangsor elkészítéséhez az összesen 169 jelzőszámból.

A módszertan

A magyar kutatók a három SDG alapján első körben egy 33 mutatóból álló alapadatbázist határoztak meg. A mutatókat úgy választották ki, hogy

  1. azok külföldi és hazai városokra egyaránt elérhetők legyenek,
  2. a számítások megismételhetők és későbbi időpontban összehasonlíthatók is legyenek.

Az adatforrásokat az Országos Területfejlesztési és Területrendezési Információs Rendszer (TeIR), és a KSH Tájékoztatási adatbázisával, illetve Magyarország vonzerőleltárával (Magyar Turizmus Rt. 1998) egészítették ki.

Az adattisztítás során végül 27 mutató maradt, melyekből az adatok összevethetősége miatt fajlagos adatokat számoltak. A fajlagos adatokat ezer vagy tízezer főre vetítve, vagy %-os formában alkalmazták. Az adatok mértékegységbeli eltérése miatt standardizálni kellett azokat, így váltak összehasonlíthatóvá, vagy éppen összeadhatóvá.

A standardizált mutatókból a kutatók az SDG 8, 9 és 11 célok szerint indexeket képeztek, majd ezekből számították ki

a komplex fenntarthatósági indexet, ami alapján a megyei városok rangsora elkészült.

A 27 mutatószám

SDG 8. tisztességes munka és gazdasági növekedés célok mutatószámai:
  • Egy főre jutó nettó jövedelem (szja-alapot képező nettó jövedelem egy állandó lakosra vetített összege), forint
  • Ezer lakosra jutó 180 napon túl nyilvántartott álláskereső, ezrelék
  • Idős népesség eltartottsági rátája (65–/15–64 évesek), %
  • Működő egyéni vállalkozók aránya, %
  • Frissen végzettek foglalkoztatási rátája (20–34 évesek), %
SDG 9. ipar, innováció és infrastruktúra célok mutatószámai:
  • K+F-ráfordítások a GDP %-ában (megyei)
  • Ezer lakosra jutó internetelőfizetések száma
  • Egymillió főre jutó szabadalmak száma (megyei)
  • Száz km2-re jutó országos közutak hossza (megyei)
  • Egy főre jutó szén-dioxid-kibocsátás, tonna
  • Belföldi vándorlási különbözet (állandó és ideiglenes) ezer lakosra, 2020, ezrelék
  • Megyei jogú városokba bejárók aránya a helyben foglalkoztatottakon belül, 2011, %
  • Budapest leggyorsabb elérési ideje közúton, perc
SDG 11. fenntartható városok és közösségek célok mutatószámai:
  • PM10 szállópor-szennyezettség éves átlaga, μg/m3
  • Egy főre jutó nitrogén-dioxidkibocsátás, kg/év
  • Átlagos ingatlan négyzetméterára, forint
  • Elégedettség a háztartás anyagi helyzetével (0–10 skála)
  • Elégedettség a lakókörnyezet minőségével (0–10 skála)
  • Települési támogatásban részesítettek száma a lakónépesség %-ában
  • Egy lakosra jutó helyi autóbuszos utazások száma
  • Százezer főre jutó kulturális intézmények száma
  • Százezer főre jutó látnivalók látnivaló
  • Százezer főre jutó múzeumok múzeum
  • Másodlagos közműolló (víz- és csatornahálózatba kapcsolt lakások arányának eltérése), százalékpont
  • Egy főre jutó keletkezett hulladékok mennyisége, kg
  • Szelektíven gyűjtött hulladék a teljes keletkezett hulladékgyűjtésben, %
  • Egy főre jutó GINOP pályázaton megújuló energiaforrások fejlesztésére kapott támogatás, forint

Az eredmények

A kutatók, a megyei jogú városok egyes mutatókban elért eredményeit, a számok mellett, egy fekete-fehér színskálán is jelölték a könnyebb érthetőség kedvéért. Tehát egy adott városnak mind a 27 változójához tartozik egy-egy fekete-fehér árnyalat. Ha a város az adott mutatóban rosszul teljesített, akkor a fehérhez, ha jól, akkor a feketéhez van közelebb a színárnyalata. Az alábbi táblázatokban látható, hogy Kaposvár a három SDG célból a

9. ipar, innováció és infrastruktúra célokban teljesített a legrosszabbul, míg a SDG 11. fenntartható városok és közösségek célokban a legjobban, de az összes megyei jogú várost nézve még ez a teljesítmény is jóval az átlag alatt van.

A komplex fenntarthatósági index klaszterei című táblázatból látható, hogy a szerzők által meghatározott 5 klaszter közül a 4-ikben helyezkedik el Kaposvár, de csak Szekszárdot megelőzve, a csoport legalján. Az ötödik klasztert egyedül Salgótarján képezi a kritikusan gyenge teljesítményével.

A kutatók által képzett indexek használatával felállított rangsor alapján Kaposvár összességében hátulról a harmadik helyen van, ami mindent elmond a 33 éve jobboldali vezetésű város élhetőségéről, és a közel 30 éve városvezetőként tevékenykedő Szita Károly teljesítményéről.

 

 

 
 

A rangsor

 

A cikkben szereplő táblázatok mindegyike a tanulmányból származik.

Borítókép: Gelencsér Attila Facebook-oldala

Szólj hozzá!

A Csináld magad! egyre népszerűbb világszerte

DIY, do it yourself, vagyis csináld magad! – az otthoni barkácsolást egyre többen művelik, a mozgalom évről évre népszerűbb. Legyen szó akár egy egyszerű bútorátalakításról, akár egy komplexebb projektről, sokan maguk vágnak bele a munkába. 

A mérnöki, műszaki és építőipari szakmák múltja, jelene és jövője Magyarországon

Aligha létezik kézzelfoghatóbb ágazat, mint az építőipar – és olyan is, amelyik több munkást, szakembert vagy akár magasan képzett diplomást foglalkoztat összességében. Amíg a világban zajlanak építkezések, addig a munkalehetőségek is folyamatosak – így van ez Magyarországon is, és nemcsak a fővárosban, hanem a vidéki régiókban is. Győr, Pécs, Kaposvár, Szeged, Debrecen – szinte mindenhol találhatunk valamilyen állást építkezésen.

Amit a DKIM rekordról tudni kell

A hírekben sokszor hallhatjuk, hogy milyen gyakoriak az utóbbi időben az adathalász típusú támadások. A kiberbűnözők napjainkban azzal a trükkel próbálnak adatokat kicsikarni az áldozataikból, hogy hamis színben tüntetik fel magukat. 

Létezik-e kedvező áron megvásárolható kanapé? 

A hírekben gyakran találkozhatunk kihagyhatatlan ajánlatokkal. Ezek közé tartozhat, amikor ellenállhatatlan árakon találunk kitűnő minőségű, elegáns, és felettébb kényelmes ülőgarnitúrát. Ha korrekt kínálatra bukkanunk, érdemes figyelni arra is, hogy nívós terméket szerezzünk be.

Stílusos és praktikus választások minden alkalomra: kapucnis pulóverek

Sokszor hallani a híroldalakon, divatmagazinokban azokról a ruhadarabokról, amelyek elengedhetetlen elemei a kényelmes, mindennapi ruhatárnak, amelyek nem csupán a hűvösebb időszakban viselhetők, hanem az év bármely szakában. 

Egy szállodai rendezvény technikai feltételei

Az utóbbi években a híroldalak arról számoltak be, hogy a céges rendezvények száma folyamatos növekedésben van.

A hatékony munkavégzés garanciája az ipari törlő

Az ipari törlő napjainkban a legkeresettebb termékek közé tartozik. Ez nem véletlen, mert a nagy kiszerelés nagyon jó minőséggel párosul, ami hatékonyan segíti a speciális feladatok elvégzését is. Nincs több fennakadás, nincs több időpazarlás.

Milyen sminktrend hódít a leginkább?

A sminktrendek olyan gyorsan változnak, hogy már szinte lekövethetetlennek tűnnek.

A jövő a modern szerverekben rejlik

Az adatközpontok modern világunk meghatározó részei lettek, ám az üzemeltetésük nagy energiafogyasztást jelent. Az olyan vállalatok, mint a Google vagy az Amazon, hatalmas kapacitásaik révén innovatív megoldásokat keresnek a fenntartható működés érdekében. 

Így lesz tökéletes a téli kert

A kert gondozása minden évszakban különleges tevékenység.

Miért fontosak a monitorhangfalak a zenében?

Egy jó minőségű hifi hangfal kiváló eszköz a zenehallgatáshoz, de a zeneszerkesztéshez elengedhetetlen egy másik típus, a monitorhangfal

Miért érdemes hőszigetelésbe fektetni? 3 tipp, hogy mire figyeljünk!

Az energiatudatosság és a fenntarthatóság egyre nagyobb szerepet kap mindennapi életünkben, különösen otthonunk kialakításában.

A lakatos mesterség nyomában – avagy újra reflektorfényben az aprólékos, precíz szakma!

A lakatos szakma az elmúlt években újra előtérbe került, hiszen az ipar számos területén elengedhetetlenek a magasan képzett, tapasztalt szakemberek.

Milyen órát visel a hétköznapok embere?

Te tudtad, hogy az egyik legnépszerűbb óramárka nevének jelentése az, hogy állampolgár? Amikor az 1920-as évek elején a brand megszületett, luxusnak számított az óra viselése. Az elnevezésnek üzenete volt, mely által nagy ismertségre tettek szert.

5 kreatív festési technikát mutatunk, amelyet otthon is kipróbálhatsz

A falak színezése nagyszerű módszer arra, hogy otthonodat egyedivé varázsold, karakteressé és hangulatossá tedd, különösen, ha kreatív megoldások révén textúrát, mélységet és nem utolsósorban egyéni stílust adsz nekik.

Forró italkülönlegességek őszre

Ahogy az őszi hűvös szél végigsimítja az arcunkat és megérezzük a természet lassú elcsendesedését, nincs is jobb, mint a séta után egy puha takaróba burkolózva letelepedni otthonunk kényelmes zugában egy nagy bögre forró itallal a kezünkben, hallgatni a világ híreit, böngészni a híroldalakat. Ezek azok a pillanatok – a csípős hidegből belépni a fűszeres illatokat árasztó meleg szobába – amikor megtudhatjuk, mi az az igazi meghittség.

A Mensa Társasjátékdíj győztesei

A Mensa HungarIQa a nemzetközi Mensa Egyesület magyarországi szervezete. Az egyesület célja a magas intelligenciájú emberek összefogása. 2024-ben immáron tizenhatodik alkalommal osztotta ki a Mensa HungarIQa a Mensa Társasjátékdíjat.

Igaz, hogy normális állapot, ha ősszel több hajszálunk hullik ki?

Ahogy beköszönt az ősz, nemcsak a természetben, hanem a testünkben is jelentős átalakulások jelentkeznek. A hajhullás, mint a szezonális változások egyike, sokakat érint, és fontos, hogy megértsük, miért történik ez.

Milyen speciális kialakítású talpa lehet a munkavédelmi cipőnek?

A munkavédelmi cipők használatával számos baleset elkerülhető lehet a munkavégzés közben. A különböző iparágak eltérő igényei miatt sokféle változatban kaphatóak ezek a lábbelik.

Amit a babák fejlődéséről tudni érdemes

A baba megszületése után az egyik központi kérdése lesz az anyukáknak: megfelelően gyarapszik-e a gyermek. A kicsik különböző életkorának eltérő, más és más optimális fejlődési üteme van. Sokszor még a híradások is beszámolnak arról, hogy mikor, mire érdemes figyelni. Most mi is ezt tesszük.