Kaposvár az egyik legélhetetlenebb megyei jogú város – a teljes tanulmány

Kpsvr 2023-03-07 15:09:00
Korábbi cikkünkben, melyet több, mint 25 ezren olvastak, megígértük, bemutatjuk a KSH Területi Statisztika című folyóiratában megjelent tanulmányt, mely kiverte Kaposvár fideszes vezetőinél a biztosítékot. Íme!

Elöljáróban szeretnénk leszögezni, semmi közünk a tanulmány készítéséhez, így, ha valaki olyat olvas, ami nem igazán esik egybe érdekeivel, meggyőződésével, szimpátiájával, ne minket hibáztasson, mi csak beszámolunk az abban leírtakról.

A tanulmányt Sikos T. Tamás és Szendi Dóra készítette és a A hazai megyei jogú városok gazdasági és környezeti fenntarthatóságának mérése, 2020–2021 címet viseli. Az eredeti mű innen tölthető le. 

A tanulmány az alábbi bevezetővel indul:

„A szerzők a magyar megyei jogú városok okos teljesítményét elemzik, különös tekintettel a fenntarthatóság és az intelligens gazdasághoz kötődő pilléreikre. A tanulmány az Egyesült Nemzetek által 2018-ban elfogadott 17 fenntartható fejlődési cél (sustainable development goal – SDG) közül a következő hárommal foglalkozik: 8. tisztességes munka és gazdasági növekedés, 9. ipar, innováció és infrastruktúra, 11. fenntartható városok és közösségek. A szerzők e célok alapján vizsgálták a megyei jogú városokat és 5 klasztert alkottak belőlük, melyek főként fejlődési dinamikájukban és élhetőségükben különböznek egymástól.”

Tehát a szerzők az ENSZ által használt 17 fenntarthatósági célból 3-at választottak és e három cél szempontjából alakítottak ki 5 települési csoportot, mely csoportok fejlettségi és élhetőségi alapon különböznek egymástól.

A fent említett SDG segítségével rangsorolták már az amerikai és európai városokat is. Az amerikai városok esetében 16 SDG segítségével összesen 49 mutatót használtak, az európai városok esetében pedig 17 SDG segítségével 56 mutatót használtak a rangsor elkészítéséhez az összesen 169 jelzőszámból.

A módszertan

A magyar kutatók a három SDG alapján első körben egy 33 mutatóból álló alapadatbázist határoztak meg. A mutatókat úgy választották ki, hogy

  1. azok külföldi és hazai városokra egyaránt elérhetők legyenek,
  2. a számítások megismételhetők és későbbi időpontban összehasonlíthatók is legyenek.

Az adatforrásokat az Országos Területfejlesztési és Területrendezési Információs Rendszer (TeIR), és a KSH Tájékoztatási adatbázisával, illetve Magyarország vonzerőleltárával (Magyar Turizmus Rt. 1998) egészítették ki.

Az adattisztítás során végül 27 mutató maradt, melyekből az adatok összevethetősége miatt fajlagos adatokat számoltak. A fajlagos adatokat ezer vagy tízezer főre vetítve, vagy %-os formában alkalmazták. Az adatok mértékegységbeli eltérése miatt standardizálni kellett azokat, így váltak összehasonlíthatóvá, vagy éppen összeadhatóvá.

A standardizált mutatókból a kutatók az SDG 8, 9 és 11 célok szerint indexeket képeztek, majd ezekből számították ki

a komplex fenntarthatósági indexet, ami alapján a megyei városok rangsora elkészült.

A 27 mutatószám

SDG 8. tisztességes munka és gazdasági növekedés célok mutatószámai:
  • Egy főre jutó nettó jövedelem (szja-alapot képező nettó jövedelem egy állandó lakosra vetített összege), forint
  • Ezer lakosra jutó 180 napon túl nyilvántartott álláskereső, ezrelék
  • Idős népesség eltartottsági rátája (65–/15–64 évesek), %
  • Működő egyéni vállalkozók aránya, %
  • Frissen végzettek foglalkoztatási rátája (20–34 évesek), %
SDG 9. ipar, innováció és infrastruktúra célok mutatószámai:
  • K+F-ráfordítások a GDP %-ában (megyei)
  • Ezer lakosra jutó internetelőfizetések száma
  • Egymillió főre jutó szabadalmak száma (megyei)
  • Száz km2-re jutó országos közutak hossza (megyei)
  • Egy főre jutó szén-dioxid-kibocsátás, tonna
  • Belföldi vándorlási különbözet (állandó és ideiglenes) ezer lakosra, 2020, ezrelék
  • Megyei jogú városokba bejárók aránya a helyben foglalkoztatottakon belül, 2011, %
  • Budapest leggyorsabb elérési ideje közúton, perc
SDG 11. fenntartható városok és közösségek célok mutatószámai:
  • PM10 szállópor-szennyezettség éves átlaga, μg/m3
  • Egy főre jutó nitrogén-dioxidkibocsátás, kg/év
  • Átlagos ingatlan négyzetméterára, forint
  • Elégedettség a háztartás anyagi helyzetével (0–10 skála)
  • Elégedettség a lakókörnyezet minőségével (0–10 skála)
  • Települési támogatásban részesítettek száma a lakónépesség %-ában
  • Egy lakosra jutó helyi autóbuszos utazások száma
  • Százezer főre jutó kulturális intézmények száma
  • Százezer főre jutó látnivalók látnivaló
  • Százezer főre jutó múzeumok múzeum
  • Másodlagos közműolló (víz- és csatornahálózatba kapcsolt lakások arányának eltérése), százalékpont
  • Egy főre jutó keletkezett hulladékok mennyisége, kg
  • Szelektíven gyűjtött hulladék a teljes keletkezett hulladékgyűjtésben, %
  • Egy főre jutó GINOP pályázaton megújuló energiaforrások fejlesztésére kapott támogatás, forint

Az eredmények

A kutatók, a megyei jogú városok egyes mutatókban elért eredményeit, a számok mellett, egy fekete-fehér színskálán is jelölték a könnyebb érthetőség kedvéért. Tehát egy adott városnak mind a 27 változójához tartozik egy-egy fekete-fehér árnyalat. Ha a város az adott mutatóban rosszul teljesített, akkor a fehérhez, ha jól, akkor a feketéhez van közelebb a színárnyalata. Az alábbi táblázatokban látható, hogy Kaposvár a három SDG célból a

9. ipar, innováció és infrastruktúra célokban teljesített a legrosszabbul, míg a SDG 11. fenntartható városok és közösségek célokban a legjobban, de az összes megyei jogú várost nézve még ez a teljesítmény is jóval az átlag alatt van.

A komplex fenntarthatósági index klaszterei című táblázatból látható, hogy a szerzők által meghatározott 5 klaszter közül a 4-ikben helyezkedik el Kaposvár, de csak Szekszárdot megelőzve, a csoport legalján. Az ötödik klasztert egyedül Salgótarján képezi a kritikusan gyenge teljesítményével.

A kutatók által képzett indexek használatával felállított rangsor alapján Kaposvár összességében hátulról a harmadik helyen van, ami mindent elmond a 33 éve jobboldali vezetésű város élhetőségéről, és a közel 30 éve városvezetőként tevékenykedő Szita Károly teljesítményéről.

 

 

 
 

A rangsor

 

A cikkben szereplő táblázatok mindegyike a tanulmányból származik.

Borítókép: Gelencsér Attila Facebook-oldala

Szólj hozzá!

A természetes szépségápolás titka

Napjaink rohanó világában egyre többen fordulnak a természet felé, nemcsak életmódjukban, hanem szépségápolási szokásaikban is. A természetes alapanyagokból készült kozmetikumok egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, és nem véletlenül.

Modern irodaberendezés a 21. században

Az irodabútorok világa folyamatosan változik. A mai modern irodai környezetek kialakítása már nem csupán a funkcionalitásra helyezi a hangsúlyt, hanem az esztétikum és a fenntarthatóság is előtérbe kerül.

Természetes megoldások a menopauza tüneteinek kezelésére

A menopauza időszaka számos nő életében jelent kihívást, köszönhetően a jelentős hormonális változásoknak.

Élmények: az igazi értékek a modern világban

Az emberek évezredek óta keresik a boldogság titkát.

Milyen eszközökkel védhetjük a kezünket munkavégzés közben?

Fizikai munkavégzés esetén sok esetben célszerű óvni, védeni a kezünket attól, hogy megsérüljön. Manapság már rengeteg különféle típusú munkavédelmi kesztyű létezik. Az egyszer használatos gumikesztyűktől kezdve az általános védőkesztyűkön át vágásbiztos kesztyűket is be lehet szerezni. 

Fedezd fel a legújabb szemöldökfestési megoldásokat!

A szemöldökünk meghatározza az arcunk keretét, és bár apró részletnek tűnhet, nagy hatással van a megjelenésünkre. A piacon elérhető új technológiák és termékek segítenek elérni a tökéletes színhatást, amire minden szépségápolási rajongó vágyik.

Milyen lehetőség adott a múlt titkainak feltárására?

Az épített örökség megőrzése és megértése a múlt iránti tisztelet kifejezése, és lehetőség arra, hogy új összefüggéseket állítsunk fel történelmünkről. Az évszázadokkal ezelőtt felhúzott épületek rejtett kincsei gyakran a modern technológiák segítségével tárhatók fel, amelyek az archeológusok, építészek és mérnökök munkáját is nagyban megkönnyítik.

Mit tudnak az igazán modern sütők?

Aki szeret a konyhában tenni-venni, az bizonyára egyetért azzal az állítással, miszerint a minőségi alapanyagok a legfontosabbak egy finom étek elkészítésekor. Ám ugyanilyen lényeges az is, milyen eszközökkel dolgozunk.

Megéri csúszásgátlós zoknit viselni sportolás közben?

Aki sportolni szeretne, célszerű ügyelnie arra, hogy milyen felszerelésekben teszi ezt - erről a szakmai hírekben is sokat olvashatunk.

Hogyan kíméljük a derekunkat? – A megfelelő szék kiválasztása

A hát- és derékfájás manapság az egyik leggyakoribb egészségügyi panasz, főként az irodai dolgozók körében. Ha egész nap ülőmunkát végzünk, egyáltalán nem mindegy, hogy milyen testtartással és milyen széken töltjük a napot. 

Így segíthet egy egyszerű otthoni teszt a horkolás megszüntetésben

Ez a teszt, amiről most szó lesz, nem egy tudományos orvosi vizsgálatot takar, hanem egy otthoni önvizsgálatot. Persze előfordulhat, hogy így sem jutunk közelebb a megoldáshoz, de egy képet mindenképpen kapunk az állapotunkról.

Bali – a felfedezésre érdemes gyöngyszem

Bali szigete maga a megtestesült varázslat. Az indonéziai sziget minden egyes négyzetkilométere bámulatos, de talán még ennél is lenyűgözőbb az ottani élet misztikuma. Ha arra jársz, vajon te is úgy érzed majd, hogy belépsz a csendes-óceáni álomvilágba?

Ezeket a szervezeteket érinti a NIS2 irányelv bevezetése

Fontos tisztában lenni azzal, hogy milyen szervezeteket és nagyvállalatokat érint a 2024 októberében bevezetésre került NIS2 irányelv, amelyről értesülhettünk a hírekből is. Ez a szigorúbb szabályozási háttér stabilabb alapra helyezheti a kibertérben való tevékenységeket.

Az UV lámpa szerepe a modern szépségápolásban 

A szempilla-hosszabbítás az elmúlt évek során forradalmi fejlődésen ment keresztül, a technológiák tökéletesítése pedig új szintre emelte ezt a szépségápolási eljárást.

Vállalkozói lehetőségek a szépségiparban: Hogyan indítsd el sikeresen saját üzleted?

Ha a jövődet a szépségiparban képzeled el, és már fontolgatod, hogy belevágsz egy saját vállalkozásba, akkor érdemes alaposabban utána járnod, milyen lehetőségekkel élhetsz. 

Hogyan kezeljük a bel- és a kültéri fafelületeket?

A fa az egyik legősibb és legkedveltebb építőanyag, köszönhetően kedvező tulajdonságainak, természetes szépségének és tartósságának, azonban a hosszú élettartam érdekében rendszerint valamilyen felületkezelést igényel.

Téli konyhai eszközök a modern háziasszonyoknak

A híroldalakon egyre többször jelenik meg a téli szezonnal kapcsolatos sütés-főzés. Ön ismeri az elengedhetetlen téli konyhai eszközöket egy modern háztartásban, ahol fontos az egészségtudatosság? Összegyűjtöttük, hogy melyek nem hiányozhatnak egy modern konyhából!

Belföldi és külföldi helyek, ahova érdemes ellátogatni egy-egy hosszú hétvége alkalmával

A jövő évben is több hosszú hétvége várható, amelyek kiváló lehetőséget adnak arra, hogy egy kicsit kimozduljunk és elutazzunk. A cikkben összegyűjtöttünk olyan belföldi és külföldi helyeket, ahova megéri ellátogatni néhány napra. 

Új eszköz az egészségmegőrzés támogatására

Rohanó életmódunk támogat minden olyan fejlesztést, amit az otthonunk kényelmében, időhöz nem kötve tudunk végezni. Így kezdtek el egyre szélesebb körben terjedni a lágylézer-készülékek is, amelyek újszerű megoldást kínálnak az egészség helyreállítása érdekében.

Kellemetlen, de nem szabad elbagatellizálni: bélgyulladás a kutyáknál

A hírekben gyakran hallunk arról, milyen konfliktusokat okoz, amikor a kutyatartók a séta során nem szedik fel a kedvencük által hagyott “szeretetcsomagokat” a járdáról vagy a fűből, és ez érthető módon zavar másokat.