A modern kor emberének van szenvedélye és hobbija. Ez a legfőbb módja annak, hogy inspirációt, erőt, kreativitást vagy békét találjanak egy olyan világban, amely fénysebességgel változik. Ám úgy tűnik, hogy a fogalom annyira kibővült, hogy sokszor a függőség határát súrolja. Vannak köztük jó és rossz dolgok, de sajnos az alkohol, a különböző szerek és a cigaretta benne van az első háromban. Persze vannak fejlődések, az e cigi jellemzője és összetevői egyre több függőt segített már abban, hogy idővel elhagyja a nikotint.
Mi a különbség szenvedély és függőség között?
A szenvedély az izgalom, a szabadság, az alkotás lehetősége. Összhangban van személyes értékeinkkel, pozitív kihívás elé állít, kedvet ad új dolgok kipróbálására, segít több szinten fejlődni. A szenvedély a tanulásról és a kísérletezésről szól.
A függőség viszont a szenvedély ellentéte. Ismétlődő és szigorú viselkedést képvisel, amelynek nem tudunk ellenállni. Ellopja az életerőnket, belülről felemészt, hatással van az egészségünkre, rontja a környezettel fenntartott kapcsolatainkat. Nem szabad összetéveszteni, néhány sör elfogyasztása a haverokkal péntek esténként, néhány szerencsejátékkal megkoronázva, még nem jelent függőséget.
Melyek a leggyakoribb függőségek?
Íme az alkohol, a drog, illetve a cigarettán túl néhány olyan függőség, amelyet korunk „népbetegségeinek” is hívhatunk.
1. Szerencsejáték
Függőség, amelyet a győzelmi mámor tart életben. A győzelem elérése érdekében a játékos gyakran olyan téteket is megkockáztat, amely jóval túlmutat anyagi keretein, de akár a csalás, kéregetés és lopás rabjává is válhat.
2. Boltkórosság
Egy kevésbé elismert, de igen gyakori kényszeres viselkedésminta, amely az érintett számára sok esetben az egyetlen boldogságforrás. Sokszor olyan anyagi forrást áldoz fel, amellyel kockáztatja saját és családja biztonságos megélhetését, mivel felesleges ruhákra, dísztárgyakra, ékszerekre költ.
3. Állandó nassolási kényszer
Egy olyan országban, ahol a felnőtt lakosság több mint 60%-a küzd túlsúllyal vagy koros elhízással, az alábbi függőség egyáltalán nem meglepő. Bár az étkezés alapvető emberi szükséglet, az egészségtelen táplálkozás nemcsak plusz kilókhoz, hanem cukor- és szívbetegséghez, és egyéb problémákhoz vezethet. Az emberek nemcsak bánatukban, de szomorúságukban is képesek ételbe „fojtani” érzéseiket, pedig csak ki kéne mozdulni, és élvezni az élet apró örömeit.
Szponzorált tartalmat olvastál!