De vajon mik a főbb különbségek köztük, és melyiket mikor érdemes alkalmazni? Cikkünkben ennek járunk utána!
Először is: miben más ez a két terméktípus?
Habár közel azonos célt szolgál, mégsem mindegy, hogy tapétáról vagy falpanelről beszélünk. A tapéta egy régóta használt termék, általában papíralapú, tekercses kiszerelésben lehet kapni.
Ezzel szemben például a Nívó falpanelek fix méretű darabokban kapható, fa szerkezetű burkolóelemek, amik nem csupán dekoratív célokra alkalmasak, hanem egyéb előnyeik is vannak.
![](https://kpsvr.hu/storage/userfiles/8/9/89cbf5e0d5ea6d3d595fc3ae1e677273.jpg)
Felhasználási területek
Értelemszerűen a tapétát és a falpanelt is a falra helyezzük fel. Csakhogy ez utóbbiakból létezik olyan kivitel, amely térelválasztónak is alkalmas, ami a tapétáról viszont nem mondható el.
Ami azonban mindkettőre igaz, hogy sokféleképpen felrögzíthetőek: beburkolhatunk velük egy teljes falfelületet saroktól sarokig, de akár kialakíthatunk keskenyebb sávokat, mind vízszintesen, mind függőlegesen. Sokan a szoba egy-egy adott részét – például az ágyat vagy a tévészekrényt – emelik ki vele, vagy az egymással szemben lévő falakra szimmetrikusan helyeznek fel egy vagy több sávot.
Felrakás és eltávolítás
A tapétázás nem egyszerű művelet: a tekercsből először is ki kell vágni a szükséges méretű darabokat, majd felragasztani őket a falra. Csakhogy egy puha, papír alapú termékről van szó, ami felrakás közben elcsúszik, gyűrődik, légbuborékok maradnak alatta… Ezeket mind-mind ki kell javítani egy tapétasimító spaklival. Aki csinálta már, az jól tudja, hogy ez meglehetősen hosszú folyamat, főleg ha egy nagyobb felületről van szó.
A falburkolat ellenben merev anyagból készült, így nem hajlik és gyűrődik, emiatt jóval egyszerűbb felragasztani, és mivel jellemzően kisebb darabokból áll, így méretre szabni is csak indokolt esetben kell.
Ha pedig eljárt az idő a burkolat felett, és cserére kerül a sor, akkor a tapétát be kell nedvesíteni, majd darabokban leszedegetni, a paneleket viszont egyben is el tudjuk távolítani, így ez a művelet is sokkal kevésbé macerás.
Megjelenés és dizájn
A térbeli dekorációk manapság nagyon divatosak. Bár léteznek 3D tapéták, de ezekről azért látszik, hogy valójában egy sík felületből állnak, és csak optikailag térhatásúak.
A falpanelek azonban tényleg kiemelkednek a síkból, így itt igazi 3D megjelenés jön létre, ami önmagában is remekül mutat, valamint további díszítésre is lehetőséget ad (a bordák közti résekbe például elhelyezhetünk LED-csíkokat).
Mindemellett a panelek tartósabbak is, hiszen nem fakul ki a színük és nem is sárgulnak meg, ahogy az a tapétákkal gyakran megesik, ráadásul a sérülésekkel szemben (pl. karcok) is ellenállóbbak, ami szintén egy előnyös tulajdonság.
Szponzorált tartalmat olvastál!