Az aranyér nem csak az időseket érinti!
Az első ilyen tévhit, hogy aranyere csak az idősebbeknek lehet. Ez egyáltalán nem igaz, hiszen nem a kor határozza meg, hogy kialakulnak-e nálunk a tünetek. Ha gyanús jeleket tapasztalunk - duzzadt csomó a végbélnyílás környékén, fájdalmas székelés, véres csík a vécépapíron -, jobb, ha azonnal felkeresünk egy szakorvost.
A Dr. Bánfalvi Aranyér Központba bejelentkezni online és telefonon is lehet: itt tapasztalt proktológusok fogadják a panaszokkal rendelkezőket, és személyre szabott kezelési módokat alkalmaznak.
Egyáltalán nem mindegy ugyanis, hogy mi okozta az aranyeret, külső vagy belső aranyérről van-e szó. A legtöbb esetben a helytelen táplálkozás vagy az ülőmunka a ludas a tünetek megjelenésében.
Éppen ezért a legtöbb, amit tehetünk, hogy odafigyelünk az étrendünkre, minél többet mozgunk és sok vizet – legalább napi 2 litert – fogyasztunk. Idősebbek esetében azért gyakoribb az aranyér, mert ritkábban mozdulnak ki otthonról, nem igazán sportolnak, és nem biztos, hogy ismerik a modern táplálkozási szokásokat.
A fűszeres ételeket kerülni kell?
Sokan azt gondolják, kizárólag az erős, fűszeres ételek a felelősek az aranyeresség kialakulásáért, és ha ezeket kerülik, védve vannak. Ez részben igaz, részben pedig nem. Valóban okozhatnak gondot a túl zsíros, nehéz ételek, amelyeket nehezebben emésztünk meg, de nem csak ezek tehetők felelőssé a betegségért.
A rostokban gazdag táplálkozás lehet a célravezető: az aranyeresség megjelenésének kockázatát ugyanis növeli a székrekedés, de a hasmenés is. Ha nincs rendben a gyomrunk, sokat ülünk a WC-n, akkor a hasűri nyomás következtében kialakulhat aranyér.
Tudatosan figyeljük a székelési szokásainkat, és ha kell, változtassunk! Ha nincs dolgunk a WC-n, ne üljünk ott órákig! Ha viszont menni kell, ne halogassuk a székelést!
A hideg kőtől lehet aranyere valakinek?
Főleg a lányoknak szokták mondani, hogy ne üljenek a hideg kőre, mert felfázhatnak, aranyerük lesz. Valóban nem szerencsés huzamosabb ideig ilyen helyen ülni, azonban maga a hideg felület nem okoz aranyeret, azonban bevérzés, görcsösség kialakulhat.
Az viszont igaz, ha már van aranyerünk, akkor a nyilalló, szúró érzések felerősödhetnek, ha leülünk egy párnázatlan padra, székre, lépcsőre, stb. Kerüljük az ilyen helyzeteket, óvjuk a testünket.
Az aranyér nem fertőző!
Végezetül még egy állítást cáfolnánk meg. Sokan hiszik azt, hogy az aranyeret el lehet kapni a közös WC használata során, azonban ez nem igaz. Az aranyér mindenkinél egyedi okokból alakul ki, nem fertőző, de azért a higiéniára még jobban érdemes figyelni, ha van aranyeres a családban.
Nem érdemes egyedül küzdeni a betegséggel, öngyógyításba kezdeni, a tünetek megjelenésekor jelentkezzünk be egy rendelőbe, ahol tudnak rajtunk segíteni. Az aranyeresség gyógyítható!
Szponzorált tartalmat olvastál!