A makrotápanyagok nagy mennyiségben vannak jelen az élelmiszerekben, de a vitaminok, az ásványi anyagok és a nyomelemek szerepe sem lebecsülendő, azonban ezekből csekély mennyiség is elegendő. Szerepük elsődlegesen a szervezet különféle funkcióinak irányítása és összehangolása.
Normál esetben a táplálékokból biztosítható testünk mikrotápanyag-igénye, azonban hiány esetén mesterségesen is pótolható. Amennyiben szükséged extra bevitelre, válaszd a prémium minőségű BodySelect vitamin és ásványi anyag étrend-kiegészítőket!
Tekintsük át, melyek a legfontosabbak, és melyik mire jó!
A szükséges mikrotápanyagok
Bár a szénhidrátok, fehérjék és zsírok biztosítják a szervezet számára az energiát, a mikrotápanyagok szerepe sem elhanyagolható.
Ezek a vegyületek, apró molekulák, kémiai elemek kulcsszerepet játszanak a szervezet anyagcsere-folyamataiban, a különféle enzimek működésében, valamint a testünk felépítésében, illetve egyes mikrotápanyagoknak antioxidáns szerepük is van.
A vitaminok titokzatos világa
A vitaminok szükségességéről talán mindenki hallott, ahogyan azt is ismeri, hogy 2 típusuk van, a vízben és a zsírban oldódó vegyületek, utóbbiakhoz tartozik az A-, a D-, az E- és a K-vitamin. Ezeket a szervezet a májban és a zsírszövetekben raktározni tudja, így napi pótlásukra nem mindig van szükség.
Hiányuk kevésbé jellemző, túladagolásuk viszont lehetséges, amennyiben mesterséges étrend-kiegészítőket választunk. Legjobb forrásai a hidegen sajtolt növényi olajok, az olajos magvak, a tejtermékek, a tojás, a máj, a húsok, a halak.
A vízoldékony vitaminok - B-vitaminok, a C-vitamin, a folsav, biotin, pantoténsav - feleslege a vizelettel kiürül, ezért napi pótlásukra van szükség. Legfőképp a zöldségek és gyümölcsök, gabonák és tejfélék tartalmazzák.
Az egyes vitaminok szervezetben betöltött sokrétű szerepéről rengeteget lehetne írni, az egy külön cikket érdemel.
Tiszta kémia: ásványi anyagok és nyomelemek
A talajból származó szervetlen ásványi anyagok és nyomelemek egyikét sem képes a szervezet előállítani, így a táplálékokból kell fedezni a szükséges mennyiséget.
A szervezetünk működése szempontjából legfontosabb ásványi anyagok a kalcium, a magnézium, a cink, a réz, a vas, a kálium, a nátrium, a jód, a szelén, a fluor, a foszfor, a mangán, a kén és a bór. A kiegyensúlyozott étrend biztosítja valamennyit, ezáltal hozzájárul a normál működéshez.
Ezek a szervetlen vegyületek részt vesznek az anyagcsere-folyamatok és a sav-bázis egyensúly szabályozásában, támogatják a csontok, az idegrendszer és az izmok egészségét, hozzájárulnak a fizikai-szellemi erőnléthez. A különböző mikrotápanyagok között szoros kapcsolat áll fenn, egyes ásványi anyagok támogatják egyes vitaminok felszívódását, így nélkülözhetetlenek a működéshez.
Szponzorált tartalmat olvastál!