A marosvásárhelyi Művészeti Egyetem Doctor Honoris Causa címmel tüntette ki, vagyis díszdoktorává avatta Mohácsi Jánost, a kaposvári Csiky Gergely Színház korábbi főrendezőjét.
Mohácsi János 1983-ban színészként és segédrendezőként szerződött Kaposvárra, első saját darabként a Hogyan vagy, partizán, avagy Bánk bán című darabot vitte színre a stúdióban. A több, mint negyedszázad alatt olyan ikonikus előadások fűződtek a nevéhez, mint A nagy Romulus, a Csárdáskirálynő, A kihallgatás, A kávéház, az Istenítélet, a Tom Paine, a Bolha a fülbe, a Krétakör, a Megbombáztuk Kaposvárt, a Csak egy szög, az 56 06 őrült lélek vert hadak, vagy éppen A helytartó.
Egyedi hangvételű, formabontó rendezéseit a kaposvári közönség mellett országosan is elismerték és szerették – a Pécsi országos Színházi Találkozón rendszeresen díjazták is –, ám napi aktualitásokat sem nélkülöző, sokszor kritikus darabjait a kaposvári városvezetésben viszont többen – köztük Szita Károly polgármester – sem respektálták. Babarczy László főigazgató 2007-es távozása után Znamenák Istvánnal közösen pályázott a színház vezetésére, ám a városvezetés részéről kiírt arcpirító pályázati bohózat után mindössze egy évre kaptak mandátumot, majd ennek letelte után a fideszes többségű közgyűlés Schwajda Györgyre bízta a teátrumot. Mohácsi még két évadban rendezhetett, utolsó kaposvári munkája a Játék a kastélyban volt.
Míg a Kaposváron és a Csikyben persona non gratává vált, addig az országban megannyi helyre hívták rendezni: dolgozott a Nemzeti Színházban, a Bárkában, a Radnótiban, a Vígben, Kecskeméten, Nyíregyházán, Pécsen, Székesfehérváron, Szombathelyen – megannyi fideszes vezetésű városban, ahol nem politikai beállítottságát, hanem művészi produkcióját nézték…
Kaposvártól 2013-ban kellett végleg búcsút vennie: a kezdetektől, 2004-től oktatott mestertanárként a színházi tanszéken, ahonnét Vidnyánszky Attila érkezése után távolították el – utóbb a bíróság kimondta: jogellenesen.
A marosvásárhelyi Művészeti Egyetem díszdoktori címét az egykori kaposvári művészek közül Babarczy László is megkapta korábban.
Kép forrása: Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem Fb-oldala