De vajon mire kell figyelni? Ebben a cikkben mindenre fény derül!
Honnan ismerhetjük?
A Tropical Home növényei között is számtalan olyat találhatunk, amely nem igényel sok gondoskodást, mégis szépen és gyorsan fejlődik. Az ékszerorchidea eredetileg Délkelet-Ázsiából származik, az ottani esőerdők árnyas aljzatán kúszva élnek. Jól látszik tehát, hogy a többi fajtársukkal ellentétben nem a fákon vagy a köveken fejlődnek, hanem a talajba eresztik le a gyökereiket.
A kereskedelemben az egyik legismertebb változata a Ludisia discolor, amely még a 19. században került a köztudatba. Sokáig úgy gondolták, hogy ez a nemzetségének egyetlen tagja, aztán 2013-ban rábukkantak a Ludisia ravenii-re, ami megdöntötte ezt a nézetet. Ma már több faja elérhető a hobbikertészek számára, így akár az otthonunkban is nevelhetjük őket.
Öntözése és páraigénye
Bár sokan azt gondolják, hogy ez a növény kizárólag a magas páratartalomban érzi jól magát. Az igaz, hogy segíti a fejlődésüket, azonban a jól megválasztott közeg és az öntözési rutin mellett cseppet sem lehetetlen őket szobai körülmények között nevelgetni.
Minél vékonyabb levelűt választunk, annál érzékenyebb lesz a növény a kiszáradásra és a túlöntözésre egyaránt. A vastagabb levelekkel rendelkező fajok, mint a Ludisia discolor vagy éppen a Dossinia marmorata jobban bírják a változó körülményeket, ellenállóbbak, így kezdők számára is bátrabban ajánlhatóak.
Szobai tartásuk esetén fontos lenne a közeget folyamatosan enyhén nedvesen tartani, azzal biztosíthatjuk a növények számára a megfelelő hidratáltságot. Ennek hatására még a szárazabb levegő mellett is képesek lehetnek az egészséges növekedésre. Fontos tényező, hogy a nedves sosem a vizeset jelenti. A gyökerei ugyanis érzékenyek, ezért óvatosnak kell lenni a túlöntözéssel, ellenkező esetben nagyon gyorsan rothadni kezd.
Milyen közegre lesz szüksége?
Az ültetőközeg megválasztása kulcsfontosságú, hiszen nem mindegy, hogy mennyire párás környezetben szeretnénk tartani az ékszerorchideát. Párásabb környezetben megfelelő lehet a sphagnum mohával és perlittel kevert föld. Amennyiben viszont nem annyira nedves a hely, akkor választhatunk mixet, amit vékony réteg kéreggel keverjünk össze, ezzel lassíthatjuk a párolgást.
Figyeljünk továbbá a megfelelő hőmérsékletre, hiszen a szobai melegben szépen tudnak fejlődni, még a nyári meleget is elviselik, ha gyakrabban öntözzük őket. A közvetlen napfényt nem szereti, jobb számára az északi vagy keleti ablakban.
Szponzorált tartalmat olvastál!