A diabétesz típusai
A Halom Medical Egészségközpont diabetológiai szakrendelését is sok páciens látogatja, hogy a magasan képzett szakorvosok segíthessenek nekik a kórkép felállításában, a cukorbetegség típusának megállapításában és a helyes kezelés megkezdésében.
A diabétesznek két fő típusát ismerjük, azonban a legújabb besorolás több, kevésbé előforduló típust is ismer. Most a két fő típusról lesz szó, melyekkel 1-es és 2-es típusúként találkozhattunk már korábban.
Az 1-es típusú jellemzően fiatal korban alakul ki, hátterében az immunfolyamatok és azok nem megfelelő működése áll. Ezzel szemben a 2-es inkább az idősebb korosztályt érinti, és az elhízás, vagyis az ún. “metabolikus szindróma” okozza, mely anyagcserekárosodáshoz és inzulinrezisztenciához vezet.
A cukorbetegség tünetei
Leggyakoribb tüneteit a fokozott vízbevitel és az ezzel párhuzamosan megjelenő növekvő vizeletmennyiség jelentik, melyhez fogyás párosul.
A lassan gyógyuló sebek, a zsibbadó lábak, a fokozott éhségérzet, gyengeség, homályos látás és fáradtságérzet ugyancsak a tipikus tünetek közé sorolandók. Férfiak esetében egy igen korai jel lehet a fitymaszűkület.
A kezelés lehetséges módjai
Az 1-es típusú cukorbetegség jobbára csak inzulinnal kezelhető. Pontosabban léteznek ma már más gyógyszerek is, azonban ezek mellett is szükség lehet inzulinra. A 2-es típus esetén elsősorban szájon át szedhető gyógyszerek jelentik a megfelelő terápiát. Ha hatástalanok, akkor a szakorvos különböző injekción keresztül beadható gyógyszereket írhat fel a páciensnek, végső soron pedig sor kerülhet inzulin adására is.
A kezelés megállapításához a szakorvos először megvizsgálja a beteget, felállítja a diagnózist, melyekben többnyire laborvizsgálatok vannak a segítségére. Az éhgyomri vércukor és az emelkedett cukorterhelés során észlelt 2 órás vércukorszint mind fontos információkhoz juttatják.
A terápiás és diétás tervnek szerves részét képezi a dietetikai tanácsadás. Indokolt esetben bevonhatnak diabetológiai edukátort is. A betegség folyamatos (otthoni és laboratóriumi) nyomonkövetése alapján korrigálja a kezelést, ha szükséges, hogy a cukorbetegség szövődményei elkerülhetővé váljanak, mint amilyen a szemkárosodás, a veseelégtelenség, az idegkárosodás vagy a keringési problémák.
A kezelési terv követése lehetővé teszi a beteg számára, hogy teljes életet élhessen, és hogy élethossza közel normális lehessen. Így tehát minden esetben fontos betartani a kezelőorvos vagy kezelőorvosok javaslatait, mert csak így biztosítható a hosszú, szövődményektől mentes élet.
Szponzorált tartalmat olvastál!