Régi, de mégis új
Ahogy körbenézünk egy barkácsbolt kínálatában, azonnal szembetűnik a rengeteg faanyag. Különböző méretek, színek, illatok fedezhetőek fel itt, köztük a gyalult változatok is. A Lambéria Pont Fatelep gyalult deszka kínálatában is megtalálható ez a faanyag.
Kínálata egyedi, mert a fa mind a két oldala látható lehet a használatot követően, mivel mind a két oldala szálcsiszolt. Így nemcsak a terasz járólapjaként tud szolgálni, hanem akár oldalburkolatként is.
A gyalult deszka kiválasztásánál fő szempont a felhasználási terület. Bármilyen faanyagot is választunk, figyelembe kell venni, hogy milyen külső hatások fogják érni, illetve azt is, hogy a környezetbe melyik illik bele a legjobban.
A különféle fajták például a luc- vagy a borovi fenyő, az akác és a bükk alapanyagú deszkák mind más megjelenésűek és hatásúak, ahogy a minőségük, jellemzőik is eltérnek, ezáltal felhasználásuk sem egyforma.
A legelterjedtebb a lucfenyő, ár-érték arányban az egyik legjobb opció, és könnyű megmunkálni. A borovi fenyő, a bükk és az akác rusztikus megjelenést biztosít, emellett roppant tartósak.
Hogyan készül a gyalult deszka?
A gyalult és csiszolt faanyagok manapság olyan berendezések által készülnek, amelyeket kifejezetten azért készítettek, hogy minőségi alapanyagokat gyártsanak, méghozzá minél gyorsabban. A termékeket gyalulás előtt, 10-15% nedvességtartalmúra kiszárítják egy speciális kamrában.
A szárításra azért van szükség, hogy biztosítani tudják, hogy a gyalulás során a legsimább felület készüljön, ezenfelül a jövőben nem fog megrepedni használat közben. Az optimális állapot elérése után speciális gyalugépbe helyezik a deszkákat, melyek olyan pengékkel vannak ellátva, amik különböző profilokra tudják elkészíteni az adott faanyagot.
Így lesz mintázata is a deszkának. A gép letöri, élére csiszolja, és sorjázza is a deszkát. Ezek után az adott faanyag kezelése következik a hosszabb élettartam elérése érdekében.
Otthonra is válasszunk tökéleteset!
Manapság már majdnem mindent meg tud az ember oldani otthon, csak némi képzelőerő és kézügyesség kell hozzá. Nincs ez másként a csiszolt faanyaggal sem. A csináld magad, azaz “DIY” videók útmutatásait követve – amik rengeteg segítséget nyújtanak abban az esetben, ha valaki nem akar szakembert hívni –, otthon is könnyen elkészíthető az adott munka.
Ezzel elkerülhető a hozzáértő mester megtalálása, és megbízása, akiből sajnos komoly hiány van a munkaerőpiacon a híradások szerint is. Érthető hát, ha inkább magunk veselkedünk neki.
Ehhez először ki kell választani a tökéletes faanyagot, amelyen otthon legfeljebb már csak felületi csiszolást kell alkalmazni. Miután megvan az alapanyag, következik méretre vágás, majd – ha szükséges – csiszolni kell.
Ha ez is elkészült, a következő lépés a fa tartósságának elérése, tehát a megfelelő lazúrozás, lakkozás vagy faápoló olajjal való kezelés, lehetőleg 2 rétegben. Ezek után már csak a helyére való rögzítés van hátra, és használatra kész.
Szponzorált tartalmat olvastál!