Ezeket hangfelvétel készítése során, filmes, televíziós vagy rádiós stúdió-, illetve utómunkálatokhoz használják. Sokszor láthatjuk is a híradásokban, amikor betekinthetünk a kulisszák mögé, hogy egy-egy zenész épp ezen dolgozik.
A kettő típus között alapvetően az a különbség, hogy a hifi hangszóró a fülnek tetsző hangzást produkálja, a monitorhangfal pedig egyenletesen és valósághűen próbálja meg visszaadni a hangokat. Tehát azt is visszaadja, ami rossz, a hifi hangfal viszont feljavítja a hibákat, ennélfogva nem igazán alkalmas monitorozásra.
Az Intermuzika Hangszerbolt stúdiómonitor-hangfalakat kínál, amelyek segítenek a zene szerkesztésében, mivel realisztikusan és szépítés nélkül szólnak. A szoba vagy a helyiség paramétereinek figyelembevétele elengedhetetlen a megfelelő termék kiválasztása során.
A monitorhangfalak és a hifi hangszórók
Nemcsak a helyiség adottságait kell szem előtt tartani, hanem a hangfalak optimális elhelyezésére is ügyelni kell. Kaphatók darabonként is a monitorhangfalak, de bizonyos modellek párban is elérhetők.
Lényeg, hogy a végeredmény az legyen, hogy hűen, szépítés nélkül tükrözik a rögzített hangot, ezzel segítséget nyújtva a zenei felvételek keverése során. A hagyományos hifi hangszórók vonzóbbá teszik a kimeneti kapott hangot, egyes sávokat elnyomnak vagy kiemelnek.
Azonban a monitorhangfalak részletes és valósághű hangot adnak vissza, amely kiegyensúlyozott a teljes frekvenciaspektrumban. Otthoni zenei stúdiókban és professzionális hangfelvételi környezetben is kiválóan használhatók.
A monitorhangfalak főbb jellemzői
A lineáris frekvenciamenet lehetővé teszi, hogy a monitorhangfalak minden torzítás nélkül, egyenletesen szólaltassák meg mind az alacsony, mint a közép, mind pedig a magas frekvenciákat.
Olyan részletgazdag hangzást adnak vissza, amire egy hétköznapi hangfal nem lenne képes. Kiemelik a legapróbb hibákat, a jelentéktelen részleteket is. Sokat közvetlenül a hallgatóhoz közel helyeznek el, így minimálisra csökkentik a helyiség akusztikai hatásait.
Aktív és passzív típusok
A monitorhangfalak két fő típusra oszthatók: az aktív és a passzív hangfalakra. Az aktív monitorhangfalak beépített erősítővel rendelkeznek, ezért nincs szükség egy külső erősítőre. Ez a típus népszerű a modern stúdiókban, mivel könnyű őket üzembe helyezni, és általában precízebben szabályozható a hangzásuk is.
A passzív hangfalakhoz külső erősítő szükséges, ami nagyobb rugalmasságot biztosít, mivel a felhasználó a saját igényeihez és szokásaihoz mérten tudja kiválasztani a hangfalhoz az erősítőt. A passzív rendszerek beállítása valamivel bonyolultabb, ám hangzásuk egyedülálló.
A monitorhangfalak tehát alapvető szereplők a zenei produkciók készítésének folyamatában, mivel nélkülük nehéz volna olyan hangzást kialakítani, ami különféle hangrendszereken is jól szól.
Szponzorált tartalmat olvastál!