A horkolás
A horkolás rendkívül gyakori jelenség, számos kiváltó oka lehet. Ha aggódunk a magunk vagy szeretteink egészsége miatt, és attól tartunk, hogy a horkolás egészségügyi problémát, alvási apnoét jelezhet, akkor javasolt egy erre való eszközt beszerezni. A Smartmedical kínálatában több légzésfigyelő eszköz is elérhető, melyek egyéb funkcióikon keresztül kínálják a testreszabhatóság lehetőségét.
A horkolás azért alakul ki, mert alvás közben a légutak részben elzáródnak, ami vibrációt okoz a torokban – ez adja a jellegzetes hangot. A horkolás lehet állandó vagy időszakos, és az intenzitása is változó lehet.
Leggyakoribb okai között szerepelhet valamilyen légúti betegség, például megfázás, esetleg allergia. Ugyanígy okozhatja túlsúly is, aminek következtében nagyobb a nyomás a nyakon, és ez zárja el részlegesen a légutakat. Befolyásolhatja a kialakulását az alvási pozíció is, általában akkor horkolhatunk, ha a hátunkon fekszünk.
Az alkoholos befolyásoltság ugyancsak kedvező lehet a horkolás kialakulása számára, mivel az alkohol hatására ellazulnak a torok izmai.
A horkolás és az alvási apnoe kapcsolata
Az alvási apnoe komolyabb állapot, mint a horkolás, ugyanis ebben az esetben a légzés leállása ismétlődik. Két típusát különböztetjük meg: az obstruktív és a centrális alvási apnoét.
Az obstruktív a gyakoribb, ez válthatja ki a horkolást is. Ilyenkor a problémát az okozza, hogy a torok izmai annyira ellazulnak, hogy részben vagy teljesen elzárják a légutakat, ami légzéskimaradáshoz vezet.
A centrális alvási apnoe ritkábban fordul elő, ilyenkor az agy légzési központjának zavara áll fenn.
A horkolásból úgy alakulhat ki az obstruktív alvási apnoe, hogy a horkolás következtében bekövetkező elzáródás teljes légzéskimaradáshoz is vezethet. Ilyenkor az alvás minősége nagy mértékben romlani fog, hiszen az alvó személy felébred arra, hogy légzését újraindítsa, ami aztán másnap fokozott mértékű fáradtsághoz vezet. Ez kihatással lehet a mindennapi tevékenységekre is.
Honnan tudhatjuk, hogy alvási apnoénk van?
Minden esetben orvosnak kell diagnosztizálnia a betegség fennállását. Azonban ahhoz, hogy képet kapjunk, mi is történik, amíg alszunk, nagyszerű segítséget jelentenek a légzésfigyelő okoseszközök. Ezek sok esetben olyan pontos mérési eredményekkel szolgálhatnak, amelyeket később a kezelőorvos is felhasználhat a diagnózis felállítása során.
Egy ilyen készülékkel folyamatosan nyomon követhetjük a légzést, a pulzust és a vér oxigénszintjét, továbbá tudnak jelezni, ha kimarad a légzés.
A technikai újításoknak tehát komoly szerepük lehet a mindennapi életben is, segítségükkel biztonságban tudhatjuk szeretteinket akkor is, amikor alszunk.
Szponzorált tartalmat olvastál!