Pedig az az egyszerűbb eset, amikor az eb emésztése rendben van, és annak rendje és módja szerint a séták alkalmával végzi el a dolgát. Sokkal körülményesebb, és nem mellesleg aggodalomra ad okot, ha az állatnak valamilyen emésztőrendszeri problémája, például bélgyulladása van, emiatt pedig heveny hasmenés, hányás jelentkezik nála.
Mi okozhatja a bélgyulladást?
Ez a kérdés sokszor nem is olyan egyszerű, hiszen sokféle kiváltó tényező állhat a háttérben, például az is, ha a Petgurunál kapható N&D tápok helyett a kutya mondjuk házi kosztot eszik.
Az emberi fogyasztásra szánt zsíros, cukros, fűszeres ételek, ugyanis nemhogy egészségtelenek, de kifejezetten károsak is a kutyusok számára, rengeteg betegséget okozhatnak, példának okáért bélgyulladást is.
Ugyanígy a romlott élelmiszerek is okozhatnak galibákat. Természetesen nem feltételezzük azt, hogy szándékosan adsz olyasmit a kutyádnak, ami már megromlott, de érdemes mindig ellenőrizni, hogy a konzerv vagy a száraztáp biztosan jó-e még, valamint ügyelj arra, hogy az eb ne férhessen hozzá a szemeteskuka tartalmához.
A bontott konzervet mindig tartsd a hűtőben és maximum 2-3 napon belül használd fel, a száraztápot pedig légmentesen záró edényben, páramentes, hűvös helyen tárold.
A különféle vírusok és baktériumok szintén előidézhetnek ilyen problémát, de ugyanúgy az is, ha a kutya megeszik olyasmit, amit nem volna szabad (pl.: követ, labdát, fadarabot), illetve valamilyen méreg kerül a szervezetébe. A bélelzáródás vagy az ételallergia szintén egy lehetséges ok.
Mikor gyanakodj arra, hogy baj van?
A bélgyulladás a kutya számára igen kellemetlen, ezért általában jól észrevehető tünetekkel jár. Az állat hasa puffad, szélgörcsök gyötrik, egymás után többször is hasmenése van.
Emellett hányhat, étvágytalan, láthatóan fájlalja a hasát, levertté válik, sőt akár be is lázasodhat. Kizárt, hogy ezeket a jeleket ne vennéd észre, így ha a fentieket tapasztalod, jobb ha már tárcsázod is az állatorvos számát.
A beteg kutyát ne próbáld erőszakkal etetni, az ivásra viszont bátran buzdítsd, hisz a hányás és hasmenés miatt fennáll a kiszáradás veszélye.
Hogyan kezelhető?
A kezelés legmegfelelőbb módját az állatorvos fogja megállapítani, hiszen először is ki kell deríteni, hogy pontosan mi okozza a bélgyulladást, ez pedig semmiképp sem a gazdi feladata.
Ha megvan a diagnózis, akkor ettől függően sor kerülhet műtétre, de lehet, hogy elegendő a gyógyszeres kezelés, amit meg lehet támogatni probiotikumokkal. Ez utóbbiak segítenek helyreállítani az állat bélflóráját.
Elképzelhető, hogy pár napig a kutyusnak diétáznia kell, de ha indokolt, akkor akár tápváltás is szükséges lehet. Természetesen ebben is a doki szava lesz a döntő.
Szponzorált tartalmat olvastál!