Gelencsér Attila videóban akart "rendet rakni a fejekben" a "bosszútörvény", vagy szebben fogalmazva, a státusztörvény kapcsán. Fő mondanivalója az volt, hogy a pedagógusok akár több százezer forinttal is többet kereshetnek, ha megfelelő teljesítményt nyújtanak.
Tehát, teljesítmány alapú lesz a oktatás, a pedagógusok fizetése azon fog múlni, hogy ki, mennyi versenyre viszi a tanítványát, ki lesz innovatívabb, tanórán kívűl mennyit foglalkozik a gyerekekkel és a felzárkóztatásban mennyire jeleskedik.
Micsoda öröm lenne a magyar társadalomnak, ha az országgyűlési képviselők is teljesítmény alapon kapnák a bérezést. Rengeteget lehetne spórolni a tiszteletdíjukon.
Ez a teljesítmény alapú oktatás elsőre nem is hangzik olyan rosszul - mondjuk másodikra már igen -, hiszen még Gelencsér Attila, a 133 bátor ember egyike, se tudta megmondani, hogy a teljesítményértékelés hogyan is fog kinézni. Csak a fent említett példákat puffogtatta, de semmi konkrét tervet nem tudott mondani. Tehát azt, hogy milyen mérőszámok alapján lehet majd többet keresni és az egyes mérőszámok milyen rendszerben mérik a pedagógusok tejesítményét, arról fogalma sem volt Gelencsérnek.
A legtöbb kifogás az alábbi kérdésekben fogalmazódott meg, amire a fideszes képviselő megpróbált válaszolni. Mi nem lettünk meggyőzve.
-
Csorbítja a nevelőtestület szakmai autonómiáját, és jóváhagyási jogköröket ad a tankerületeknek. A nevelőtestületek elvesztenék döntési jogkörüket a pedagógiai program, a szervezeti és működési szabályzat és az éves munkaterv esetében. Ezeket az igazgató fogadná el, a fenntartó jóváhagyásával. A nevelőtestületnél egyedül a házirend vonatkozásában maradna meg döntési jogkör.
-
Széles bérsávokat állapít meg, és a bér megállapítását a munkáltatóra bízza, ráadásul az alsó határ nem biztosít béremelést.
-
Csökken a szabadságok száma, ugyanis a 15 napra a szabadság alatt is berendelhető a pedagógus, de nemcsak ügyeletre vagy továbbképzésre, hanem bármilyen munkára.
-
A napi maximum munkaidőt 8-ról 12-re, heti 32-ről 48 órára növelné.
-
Tiltatná a kritikus közéleti megnyilvánulást a közoktatás helyzetével kapcsolatban.
-
Két hónapról hat hónapra nő a felmondási idő.
Gelencsér Attila videója alább látható: