KÖZEL EZER TÁVOL-KELETI MIGRÁNS IS JÖHET KAPOSVÁRRA
Sajtótájékoztatót tartott június 20-án Debrecenben az LMP a városba települő akkumulátorgyárakkal kapcsolatban. Angyal Károly, a párt országos elnökségének titkára arról beszélt, hogy ezek a beruházások a kormány érvelésével szemben
nem a magyar állampolgároknak teremtenek munkahelyeket.
„Ez egy blöffkampány” – fogalmazott. Az LMP úgy látja, az debreceni akkugyárak kapcsán emlegetett 320 milliárd forintos állami támogatásból inkább megújuló energia termelésére, valamint a kis- és közepes vállalkozások megerősítésére kellene fordítani.
Angyal szerint Debrecent a Magyarországon élő kínaiak már Kis-Kínaként emlegetik. Mivel – a politikus információi szerint – számos ingatlant vásároltak fel itt kínaiak, valamint bölcsődéket, óvodákat és iskolákat is terveznek építeni a számukra. A politikus úgy látja, erről meg kellett volna kérdezni a debrecenieket.
Jármi Péter, az LMP természetvédelmi szakszóvivője úgy fogalmazott: az akkumulátorgyáraknak juttatott állami támogatás összemérhető Debrecen több évi költségvetésével. Mint mondta, az állami forrásokat az épületenergetikai fejlesztésekre is lehetne fordítani. Akár 50-53 évig tudnák finanszírozni a DKV szolgáltatásait. A szakszóvivő szerint Debrecenben kedvezményesen igénybe vehető bérlakásokat is kellene építeni. A településnek szerinte egy szociális szolgáltató várossá kell válnia. Jármi hangsúlyozta, miközben a GDP felét a nagyvállalatok adják, a munkavállalók közel kétharmadát a kis- és közepes vállalkozások foglalkoztatják. Ezért őket kellene támogatni.
A Debrecenier megkérdezte, hogyan pótolná rövidtávon az LMP a gazdasági haszon kiesését. Jármi azt válaszolta, a 320 milliárd forint elköltése erősíti a gazdaságot, a helyi cégek erősítése pedig növelné az ezekből származó adóbevételeket. Angyal Károly hozzátette, az akkumulátorgyárakból rövid távon nem származik bevétel, csak kiadás. A források elköltése szerinte ráadásul nem átlátható.
Arra a kérdésre, hogy az LMP tervezi-e a déli gazdasági övezetben épülő CATL-gyár megvalósulásának fizikai akadályozását, Jármi Péter azt mondta:
akkor élnek a fizikai akadályozás eszközével, ha a beruházás kezd visszafordíthatatlanná válni.
Angyal Károly leszögezte, a helyi közösségeknek kell ezt kezdeményeznie, az LMP ebben az esetben segíteni fog. Úgy fogalmazott, régi LMP-s szokás az „odaláncolás”, ezt szükség esetén szívesen felelevenítik.
A sajtótájékoztatóról készült videó itt megtekinthető.
Forrás: Debreciner, eredeti cikk szerzője: Polgár Tóth Tamás