Szabó Tímea a költségvetési bizottságban egy egyszeri 45 százalékos béremelést kezdeményezett a költségvetési bizottságban. Ez összesen 285 milliárdos költségvetési átcsoportosítással járna. Többek között olyan értelmetlen beruházásoktól vennék el a pénzt, mint az oroszokkal megépíttetni kívánt Paks2 beruházás.
Az ellenzéki képviselők a Kölcsey gimnáziumban történt kirúgásokról is kérdezték a fideszes tagokat.
Hargitai János baranyai KDNP-s képviselő munkaügyi vitának értékelte a pedagógusok kirúgását és nem kívánt érdemben reagálni erre a kérdésre. Azonban azt elmondta, hogy a pedagógusok bérhelyzete tarthatatlan és nem kérdés, hogy emelni kell azokat, azonban ezt nem a benyújtott módosító javaslattal lehet, hanem az uniós forrásokkal.
Hargitai elmondta: ha az ellenzék nem a Fidesz ellen áskálódna, hanem mellettük érvelne, akkor meg is kapná az ország ezt a pénzt. A képviselő figyelmét talán elkerülte, hogy Orbán Viktor éppen pénteken jelentette be az Oroszország elleni uniós szankciók elleni Nemzeti Konzultációt.
Ander Balázs, somogy megyei jobbikos képviselő, Klebelsberg Kuno példáját hozta fel, akire a Fidesz előszeretettel hivatkozik. Ander elmondta, hogy a Fidesz példaképe felismerte, hogy Trianon után, egy romokban lévő országban az oktatásba kell fektetni.
Jámbor András a Párbeszéd képviselője reagált Hargita János szavaira. Jámbor figyelmeztetett, hogy a brüsszeli források nem fedezik a teljes pedagógus béremelést, és nem érti, hogy azt a pénzt, amit a költségvetésből kellene fedezni, azt miért nem adják hozzá már most a 2023-as költségvetéshez, miért csak akkor, ha az uniós források megérkeznek.
Hargitai érdemben nem válaszolt, csak annyit mondott, hogy az ellenzéki képviselők már azzal is sokat segítenének, ha nem csinálnának semmit Brüsszelben. Továbbra is hangsúlyozta, nem kell arról őket meggyőzni, hogy szükség van béremelésre, azonban arra ne is számítson az ellenzék, hogy majd közösen nézik meg együtt a költségvetést, honnan lehet még forrásokat átcsoportosítani erre.
Bakos Bernadett az LMP képviselője, kérdőre vonta a fideszes tagokat, hogy ha elismerik, hogy szükség van béremelésre, de nem a költségvetés módosításában látják a megoldást, akkor miért nem szavazták meg az LMP előterjesztését, mely rögzítette volna, hogy évente kétszer inflációkövető béremelést hajtson végre a kormány.
A teljes ülést itt lehet megtekinteni:
A Párbeszéd pedagógusokra vonatkozó béremelési javaslatát tárgyaljuk most a Költségvetési bizottságban
Közzétette: Szabó Tímea – 2022. október 3., hétfő